hanza niemiecka - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
hanza niemiecka - omówienie - strona 1 hanza niemiecka - omówienie - strona 2 hanza niemiecka - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Hanza niemiecka
Po ustaniu najazdów Węgrów, Normanów oraz wytępieniu z obszaru Morza Śródziemnego saraceńskiego korsarstwa u schyłku I tysiąclecia rozpoczął się w Europie intensywny rozwój handlu.
Pierwszy raz od czasów starożytności przedsięwzięto ważne inwestycje o charakterze drogowym tj.Europa została pokryta się siecią dróg handlowych, którą tworzyły min. drogi bite, rzeki spławne oraz przeprawy mostowe.  To niezwykłe gospodarcze ożywienie, należy wiązać z rozwojem handlu z Lewantem (jeszcze przedwyprawami krzyżowymi). Przyniósł on potęgę i bogactwo włoskim portom i miastom, a kupiectwu włoskiemu dominującą przez cały okres średniowiecza pozycję. Klasyczny dla okresu wczesnego średniowiecza handel juczny, został zastąpiony przez dobrze zorganizowane karawany kupieckich przedsiębiorstw. Było to możliwe dzięki postępowi w samym transporcie tj. lepsze drogi, wozy ciągnięte przez zaprzężone w nowożytny zaprzęg konie.  Pomiędzy XI a XIII w. stan kupiecki stał się najbogatszą warstwą w mieście i zdobył w nim władzę. Wówczas organizowało się ono w tzw. gildie i spółki kupieckie. Było to wymuszone faktem, iż zakup towarów i środków transportu wymagał znacznych nakładów finansowych. Z kolei ryzyko związane z handlem tj. bandytyzm na drogach oraz utrata statku na morzu podczas burzy, rozkładało się na więcej osób.  Wraz z rozwijającym się handlem, zwiększyła się różnorodność samych towarów. Już od XIII w. miasta zaczęły bić złotą monetę. Była ona niezbędna w wymianie o dużym wolumenie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pieniężnej przesyłki jak i samego przyspieszenia pieniężnego obrotu wprowadzono w okresie pełnego średniowiecza tzw. weksel. Ich realizacją, a także samą wymianą pieniędzy zajmowały się banki, które powstały we Włoszech, zwłaszcza w dwóch miastach tj. we Florencji i Genui.  Jednocześnie szybko rósł udział operacji kredytowych w gospodarce, które przenosiły tzw. kupcom - bankierom ogromne zyski, ale i narażały na ogromne straty, ponieważ najważniejsi odbiorcy pożyczek - władcy, nie płacili zaciągniętych zobowiązań. Wówczas dochodziło do bankructw, które mogły przyczynić się do kryzysu gospodarczego w mieście min. we Florencji w połowie XIV w. Ponadto w okresie pełnego średniowiecza, ważne miejsce w transakcjach handlowych zajmowali Żydzi. Regiony gospodarcze - Hanza niemiecka W okresie wczesnego i pełnego średniowiecza, najwcześniej i najintensywniej rozwijały się północne oraz środkowe Włochy. Obok tego regionu, drugim, charakteryzującym się gęstym zaludnieniem, a także dużą liczbą miast był region Nadrenii, Niderlandów, pół - zach. Francji, pół - wsch. Anglii. Cały obszar cechowała samowystarczalność. Sprowadzano więc przede wszystkim towary luksusowe tj. jedwab, futra, oliwę, przyprawy.

(…)

… miasta hanzeatyckie. Właśnie one, nad Bałtykiem oraz Morzem Północnym stały się głównymi organizatorami handlu. Zaś kupcy hanzeatyccy doprowadzili do wyparcia ze szlaków bałtyckich Skandynawów oraz Słowian.  Ten związek miast, który na handlowych szlakach Morza Bałtyckiego oraz Północnego odegrał decydująca rolę, nazwany następnie Hanzą, zapoczątkowany został umową z 1241 r.  Na początku był to związek kilku portowych miast północnoniemieckich: Hamburg, Lubeka, Visby,Wismar, Rostok, Ryga, zawarty w celu zabezpieczenia wspólnych interesów handlowych, a także wspólnej obrony przed ekspansją niemieckich feudałów.  Stopniowo do zawiązanego związku przyłączyło się wiele innych miast z terenu min. Polski, Szwecji,Państwa Zakonu Krzyżackiego, księstw niemieckich, nawet tych miast leżących w głębi lądu (min.Kraków). W ten sposób, zawiązany związek, regulował nie tylko nieuniknione spory pomiędzy danymi miastami ale i przede wszystkim prowadził wspólną politykę wobec państw bałtyckich oraz rejonu Morza Północnego. Hanza, pod przywództwem Lubeki, szczyt swojego rozwoju osiągnęła w II poł. XIV w. Wówczas do związku hanzeatyckiego należało blisko 160 miast.  W celu sprawnego funkcjonowania samym związkiem…
… południowoniemieckich. W XVI w. miasta niemieckie stały się terenem walk społeczno-religijnych. Ponadto zjednoczone państwa skandynawskie tj. Dania, Szwecja i Norwegia pod auspicjamiunii kalmarskiej, ograniczyły panowanie Hanzy na obszarze Morza Bałtyckiego. Jednocześnie same miasta stawały się w swoich interesach coraz bardziej samodzielne, co w rezultacie przyczyniło się, iż pojawiły się zasadnicze rozbieżności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz