Gwarancja bankowa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gwarancja bankowa - omówienie  - strona 1 Gwarancja bankowa - omówienie  - strona 2 Gwarancja bankowa - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Gwarancja bankowa - pojęcie, charakter prawny, funkcje
GWARANCJĄ BANKOWĄ - jt to jednostronne zobowiązanie banku-gwaranta, że po spełnieniu przez podmiot uprawniony (beneficjenta gwarancji) określonych warunków zapłaty, bank ten wykona świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta gwarancji - bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku.
Udzielenie i potwierdzenie gwarancji bankowej następuje na piśmie pod rygorem nieważności.
CECHY GWARANCJI BANKOWEJ
czynność abstrakcyjna - tj. zobowiązanie gwaranta jt niezależne od przyczyny zobowiązania banku - gwaranta, która w liście gwarancyjnym nie musi być wyrażona,
zobowiązanie pieniężne - zobowiązanie gwaranta jt zobowiązaniem pieniężnym i może być wyrażone tylko w walucie polskiej a wyjątkowo może być wyrażone w walucie obcej, jeżeli bank - gwarant ma upoważnienie prezesa NBP do wykonywania czynności obrotu dewizowego.
czynność nieakcesoryjna - przemawia za tym okoliczność, że gwarancja bankowa nie musi zabezpieczać wykonania zobowiązania zleceniodawcy wynikającego ze stosunku prawnego łączącego go z beneficjentem gwarancji. Na niezależność gwarancji od istnienia tego zobowiązania wskazuje wyraźnie art. 87 ust. 2 w końcowej części. Również rozmiar świadczenia banku (gwaranta) nie jt uzależniony od zakresu obowiązku świadczenia ciążącego na zleceniodawcy gwarancji (inaczej niż przy poręczeniu)
czynność odpłatna - umowa jt odpłatna - bank pobiera za udzielenie gwarancji prowizję;
czynność pisemna - umowa jt sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności;
czynność przysparzająca - jt to umowa na podstawie, której beneficjent gwarancji uzyskuje roszczenie przeciwko gwarantowi o zapłatę wskazanej w umowie gwarancji sumy gwarancyjnej, w przypadku wystąpienia przesłanek określonych w umowie. Poprzez uzyskanie powyższego roszczenia następuje przysporzenie po stronie beneficjenta gwarancji.
Gwarancja bankowa a podobne stosunki prawne
Problem kauzalności / abstrakcyjności gwarancji bankowej
Do istotnych kwestii związanych z gwarancją bankową należy określenie jej charakteru prawnego. W doktrynie istnieją kontrowersje przede wszystkim co do abstrakcyjności lub kauzalności gwarancji.
W odniesieniu do powyższego problemu większość przedstawicieli doktryny opowiada się za poglądem, że gwarancja jt zobowiązaniem abstrakcyjnym, oderwanym od umowy, czyli od stosunku podstawowego łączącego zleceniodawcę i beneficjenta gwarancji. Bank-gwarant przyjmuje na siebie wyłącznie obowiązek zapłaty sumy określonej w umowie gwarancyjnej w sytuacji, gdy zaistnieją okoliczności określone w umowie, uzasadniające możliwość skutecznego wystąpienia z takim żądaniem przez beneficjenta. Gwarant przyjmuje na siebie ryzyko wiążące się z możliwością niewykonania transakcji podstawowej, jego zobowiązanie ma zapewnić wierzycielow ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz