To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
GRUPY SPOŁECZNE I ICH TYPOLOGIA
J. Szczepański -,,Elementarne pojęcia socjologii'' Zbiór społeczny -ogół ludzi posiadających jakąś cechę wspólną, wyróżnioną przez obserwatora bez ze względu czy ludzie ci wiedzą o posiadaniu tej cechy.
Kategorie społeczne-cechy ważne dla życia społecznego za pomocą , których wyróżnia się zbiory. Mogą przekształcać się w zbiorowości jeżeli wspólnosć cechy wyróżniającej staje się podstawą więzi między ludźmi tą cechę mającymi .
Zbiorowość-skupienie ludzi , w którym wytwarza się i utrzymuje przez pewien czas więź społeczna. Grupa społeczna-to pewna ilość osób (najmniej 3) powiązanych systemem uregulowanym przez instytucje , posiadających wspólne wartości i oddzielona od innych . Musi się wyróżniać. Podstawą są członkowie , ale w jej skład wchodzą też wartości kulturowe , wzory zachowań , przedmioty materialne i stosunki społeczne.
Aby zostać członkiem grupy trzeba : -uznać jej cele za własne , -zidentyfikować się z jej zbiorowymi dążeniami ,
-częściowo zinternalizować jej wartości .
Dokonuje się to poprzez wykonywanie określonej roli społecznej w grupie , poprzez członkostwo w grupie realizuje się przynależność człowieka do społeczeństwa globalnego.
Każda grupa poprzez wymagani stawiane członkom określa: -wzór fizyczny (wygląd) , -wzór moralny(cechy jakie członek powinien posiadać),
-funkcje członka (to co ma robić aby utrzymać ciągłość grupy i ją rozwijać) .
Od kręgu społeczności lokalnych grupa różni się składem i przynależnością co zapewnia zasada odrębności( ogranicza zasięg grupy i decyduje o kryteriach przynależności członków). Elementy składowe grupy: -ośrodki skupienia -zapewniają funkcjonowanie grupy , oddziaływanie na inne grupy , obronę własnych interesów ,
-zadania grupy-zjawiska jakie grupa chce osiągnąć .
Realizacja zadań grupy wywołuje zjawisko zw. wolą zbiorową grupy , czyli konsekwentne i efektywne realizowanie zadań grupy. Prowadzi to do powstania solidarności grupy , czyli poczucia wspólności interesów wszystkich członków grupy. Elementy składowe grupy można ułożyć: -członkowie i ich cechy ,
-zadania grupy i ciągłość jej trwania ,
-elementy utrzymujące jej spójność wewnętrzną ,
-środki i instytucje regulujące wzajemne oddziaływanie i stosunki.
Struktura grupy-układ wszystkich elementów (nie tylko członków) i zasada ich wzajemnego przyporządkowania . Struktura to inaczej budowa grupy. W grupach większych wyróżnia się makro i mikrostrukturę . Makrostruktura to przyporządkowanie elementów składowych grupy społeczeństw globalnych.
(…)
… ze styczności rzeczowych.
5.Formalne- powstaje w drodze spontanicznych interakcji , posiadają cel, normy , więź odrębność , dzielą się na:
-trwałe-oparte na tradycji np. Łemkowie ,
-przelotne-powstają spontanicznie po jakimś czasie rozpadają się.
6.Grupy nieformalne-nie posiadają struktury jasno opisanej.
7.Grupy celowe- tworzone do realizacji określonych celów..
8.Grupy terytorialne- występują na określonym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)