Grupa społeczna, rodzaje interakcji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 455
Wyświetleń: 1554
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grupa społeczna, rodzaje interakcji - strona 1 Grupa społeczna, rodzaje interakcji - strona 2 Grupa społeczna, rodzaje interakcji - strona 3

Fragment notatki:


Grupowa natura świata społecznego Sytuacje społeczne
Współczesny człowiek niemal zawsze znajduje się w sytuacjach społecznych . Są to takie sytuacje, w których inni ludzie przez swoją obecność w zasadniczy sposób modyfikują zachowania poszczególnych jednostek. Każda jednostka uczestniczy w życiu grupowym. To, jak się zachowuje, nie zależy jedynie od tego, kim jest, ale też od tego, do jakiej grupy należy, jaką ma w niej pozycję. Działania jednostek są więc wyznaczone przez szeroki kontekst społeczny . Możemy mówić o kontekście społecznym: 1. Bezpośrednim 2. Pośrednim - obecnym za sprawą materialnych i niematerialnych produktów ludzkich działań
Kilka pojęć socjologicznych á propos kontekstu społecznego Kategoria statystyczna: zbiór jednostek podobnych pod względem jakiejś wybranej cechy i różniących się pod tym względem od innych. Kategoria socjologiczna: zbiór ludzi podobnych pod względem istotnej społecznie cechy, która implikuje realne podobieństwo sytuacji życiowej, interesów, szans. Kategoria społeczna: zbiór ludzi podobnych pod względem jakiejś istotnej społecznie cechy, którzy są świadomi tego podobieństwa (ta cecha ma dla nich znaczenie, jest wartością) i swojej odrębności od innych. Czym jest grupa? Co to takiego?
Definicja grupy Grupa społeczna: zbiór jednostek, w którym wspólnota pewnych istotnych społecznie cech wyraża się w tożsamości zbiorowej i towarzyszą temu kontakty, interakcje i stosunki społeczne w jej obrębie częstsze i bardziej intensywne niż z osobami z zewnątrz. Inaczej: to zbiorowość ludzi, pomiędzy którymi występuje więź obiektywna, subiektywna i behawioralna Społeczeństwo = kompleks grup społecznych podporządkowanych określonej grupie nadrzędnej Założenia dotyczące grup społecznych Dorwin Cartwright i Alvin Zander: Grupy są zjawiskiem powszechnym, istnieją zawsze i wszędzie, są wszechobecne. Liczba grup, w których uczestniczymy, jest wskaźnikiem naszej aktywności społecznej.
Wszechobecne grupy wywierają bardzo silny wpływ na swoich członów, głównie na procesy poznawcze, zachowania, postawy jednostek. Istnieją grupy odniesienia, tzn. takie, do których odnosimy swój status (pozycję społeczną), z których czerpiemy wzory postępowania, wartości (bądź je odrzucamy); to grupy odniesienia porównawczego bądź normatywnego Wpływ grupy na jednostkę, ze względu na interes społeczny, może być bądź pozytywny, bądź negatywny. Zrozumienie procesów grupowych może pozwolić danej grupie na zwiększenie jej pozytywnych wpływów na jednostkę i zmniejszenie wpływów negatywnych.

(…)

… przekazanej informacji, np. w formie pytań zadawanych przez odbiorcę.
Komunikacja interpersonalna
Należy pamiętać, że (psycholog Albert Mehrabian, specjalista od komunikacji niewerbalnej): 55 proc. informacji przekazujemy za pomocą gestów (układ ciała, spojrzenia, mimika itd.), 38 proc. za pomocą akcentu, 7 proc. słowami
Szum - jest to każdy czynnik, który zakłóca, powoduje zamieszanie…
… na jej szczególne przymioty, talenty itp.)
Władza może być również oparta na: wiedzy (władza eksperta), na możliwości nagradzania i karania, na identyfikacji. Kurt Lewin wyróżnił trzy modele sprawowania władzy:
autorytarny
demokratyczny
liberalny Komunikacja Komunikacja polega na przekazywaniu informacji pomiędzy uczestnikami życia społecznego, które dokonuje się za pomocą rożnego rodzaju znaków, symboli…
… aktywność grupy
pomagają grupie w osiągnięciu celu
prowadzą do pojawienia się takich działań społecznych, które przyczyniają się do utworzenia pozytywnych, serdecznych stosunków wewnątrzgrupowych.
Komunikacja interpersonalna
Komunikacja interpersonalna (z łaciny communicatio - rozmowa, wymiana, łączność), proces, podczas którego ludzie dążą do dzielenia się znaczeniami za pośrednictwem symbolicznych…
… (face to face) członków rozpoznających się nawzajem, podejmujących zróżnicowane działania, częściowo z pobudek autotelicznych (rodzina, wspólnota sąsiedzka)
Grupy wtórne: liczą wielu członków, w większości wzajemnie anonimowych, pomiędzy którymi zachodzą sformalizowane i pośrednie stosunki realizujące się w wysoce wyspecjalizowanych działaniach
Ferdinand Toennies: wspólnoty, stowarzyszenia
Cechy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz