Groby cmentarne - Kreta

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Groby cmentarne - Kreta - strona 1 Groby cmentarne - Kreta - strona 2 Groby cmentarne - Kreta - strona 3

Fragment notatki:

Groby, cmentarze Kreta, wczesny brąz: 1.okres wczesnominojski I: zmarli często chowani w grotach i prostych grobach na terenie osad - dzieci. Na południ Krety, na Nizinie Messary - tzw. Tolosy Messary , zawierające liczne pochówki, służyły przez stulecia, ale pierwsza duża grupa tolosów powstała właśnie w tym okresie. Zachowały się tylko kamiennie kręgi najniższych partii ścian powstaje pytanie czy były one przykryte. Problem ten nie dotyczy małych konstrukcji, gdyż w ich wypadku prawie oczywiste jest, iż były one przykryte sklepieniem pozornym, natomiast większe konstrukcje mają zbyt cienkie ściany i brak im odpowiedniej podstawy, by mogły udźwignąć dach, toteż przypuszcza się, że były sklepione tylko do pewniej wysokości, a dalej pokryte konstrukcją z gałęzi.
2.okres wczesnominojski II: czas rozwoju form grobów. Nadal chowa się zmarłych w grotach, tolosy Messary są używane, ale powstają również nowe formy tj. „ groby izbowe” i skrzynkowe.
3.okres wczesnominojski III: pochówki nadal w grotach, ale pojawiają się owalne, terakotowe trumny zwane larnaksami . W północnej i centralnej Krecie umieszcza się je w grobach typu izbowego, natomiast we wschodniej w prostych jamach .
Ląd grecki, wczesny brąz: 1.okres wczesnohelladzki IIA: różne formy konstrukcji grzebalnych. Groby jamowe z A.Stephanos w Lakonii, skrzynkowe groby zawierające wiele pochówków z A.Kosmas i Tsepi w Attyce, tzw. Groby „R” z Leukas (cmentarzyska pochówków w pitosach, grobach jamowych lub skrzynkowych umieszczonych w platformach stanowiących podstawy tumulusów), różnego typu groby komorowe zawierające wiele pochówków, szczególnie z Koryntu i Zygouries z Koryntii oraz Manika na Eubei. Zazwyczaj od jednego do kilku pochówków in situ, a pozostałe są poważnie przemieszane. Dzieci często chowane są w naczyniach zasobowych. 2.okres wczesnohelladzki IIB: jedyne znaleziska z cmentarzyska z Manika na Eubei, gdzie kontynuowane są obrzędu i formy konstrukcji grzebalnych.
Kreta, średni brąz: 1.okres średniominojski I: nowy typ pochówku - pochówek pitosowy w naczyniu. Zaczął się rozpowszechniać już w końcu wczesnego brązu. Grzebano tak zarówno dzieci, jak i dorosłych. Te pochówki są składane w różnego typu grobach, również w jaskiniach, tworzą też czasem osobne cmentarzyska. Ostatnia większa fala budowy tolosów Messary , teraz mają one częściej dobudowywane pomieszczenia zewnętrzne oraz brukowane placyki (które prawdopodobnie były używane do ceremonii pogrzebowych). W Chrysolakkos powstaje monumentalny grób/cmentarzysko typu izbowego o rozmiarach 38x29m. Składa się z wielu pomieszczeń sepulkralnych oraz kilku kultowych. Używany i przebudowywany w późniejszych okresach. W pierwszej fazie ukazuje wiele powiązań z Egiptem (w architekturze i wyposażeniu).


(…)

… połączonych wejściami z główną. Powstało też kilka grobów tolosowych, o charakterze całkowiecie naziemnym w odróżnieniu od mykeńskich. Zarówno w tolosach, jak i grobach komorowych chowano wiele osób. Zmarłych składano na podłogach, w jamach wykutych w podłogach, na ławach, w trumnach drewnianych, pitosach i larnaksach typu wannowego lub skrzyniowego (o pokrywach płaskich lub przypominających dach dwuspadowy
… w rejonie Knossos. Najbardziej okazałą budowlą jest Grobowiec ze Świątynią, na południe od pałacu. Komora grzebalna wykuta w skale wraz z podpierającym jej strop monolitycznym filarem. Komorę poprzedza dwukondygnacyjna, podłużna budowla, w której odprawiano obrzędy religijne. Całość na plan przypominający normalny grób komorowy, lecz zamiast dromosu, pozostawiono świątynię z niewielkim dziedzińcem…
… się rozproszone groby proste, jak jamowe czy skrzynkowe, czasem tworzą one całe cmentarzyska, występują również tumulusy. Wyposażenie wydaje się uboższe od tych z okresów wcześniejszych, zaczyna zanikać różnica między wyposażeniem grobów dziecięcych, a dorosłych. Czasami zdarza się obyczaj drugiego pochówku, wtórnym po rozkładzie ciała.
3.okres schyłku kultury mykeńskiej: zwiększenie się liczby grobów z pojedynczymi pochówkami. Najwięcej grobów komorowych w Achai i Attyce, gdzie najdłużej przetrwały tradycyjne formy organizacji i kultury mykeńskiej.
4.okres submykeński: powstają wielkie nekropole, z których największą jest ateński Kerameikos. Groby z tego okresu również odnaleziono na Akropolu, na Agorze. Poza Attyką do większych zespołów grobowych należy Skoubris na Eubei, cmentarzysko przy Bramie Elektry…
… w Tebach oraz groby w Dolnym Mieście Tirynsu. Dominowały groby skrzynkowe, czasem pojawiają się groby szybowe i jamowe, niekiedy pochówki składano w dawnych grobach komorowych. Prawie wyłącznie pochówki pojedyncze, zazwyczaj szkieletowe, w pozycji wyprostowanej. Nieco większa liczba pochówków ciałopalnych. Kremacja znana od dawna, ale rzadko stosowana.
Kreta, okres późnominojski II - III:
Groby tolosowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz