Granice proporcjonalności, sprężystości, plastyczności

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 2282
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Granice proporcjonalności, sprężystości, plastyczności - strona 1

Fragment notatki:

Granice: proporcjonalności, sprężystości, plastyczności.
Granica proporcjonalności - wartość naprężenia, dla którego odkształcenie jest liniową funkcją naprężenia. Jest to granica liniowej sprężystości a więc obowiązywania prawa Hooke'a. Powyżej tej granicy materiał może pozostać sprężysty nieliniowo.
Granica sprężystości to takie naprężenie, po przekroczeniu którego ciało nie powraca do pierwotnego kształtu po usunięciu naprężenia. W materiale pozostają trwałe deformacje bądź to w wyniku uplastycznienia substancji (przejście ze stanu sprężystego w plastyczny), bądź w wyniku dekohezji, czyli zerwania oddziaływań międzycząsteczkowych.
Granica plastyczności to wartość naprężenia przy której zaczynają powstawać nieodwracalne odkształcenia plastyczne. Za umowne kryterium do określenia tej granicy przyjmuje się trwałe odkształcenie względne równe 0,002. Pomiędzy granicą sprężystości a granicą plastyczności rozciąga się obszar częściowej sprężystości (lub częściowej plastyczności).
Granicę plastyczności określa się dla jednowymiarowego stanu naprężenia (najczęściej przy próbie rozciągania). Dla złożonego stanu naprężenia potrzebne jest odpowiednie kryterium uplastycznienia.
Granica plastyczności jest często powiązana z wytrzymałością materiału.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz