Granica morska państwa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Granica morska państwa - strona 1 Granica morska państwa - strona 2 Granica morska państwa - strona 3

Fragment notatki:

(granica morska państwa):
Granica morska państwa jest zawsze orograficzna, naturalna. Jest najbardziej złożona.
Morfologia:
Mierzona od lądu do morza otwartego. W procesie demarkacji trzeba poprowadzić linię podstawową. Ścina wierzchołki lądu najdalej wysunięte w kierunku morza; gdzie są zatoki bądź zalewy od brzegu nie może być więcej niż 3 mile morskie; ma się stykać z wierzchołkami; jest to zewnętrzna granica wód wewnętrznych.
Strefa I (wody wewnętrzne) - pomiędzy brzegiem a linią podstawową (zatoki, redy, archipelagi); pomiędzy brzegiem (wewnętrzna granica) a linią podstawową (zewnętrzna granica); państwo ma pełną jurysdykcję, tak jak na lądzie - im dalej od brzegu, tym ona maleje; jest to przedłużenie lądu; występują redy (miejsce postoju statku przed wpłynięciem do portu, kotwicowisko); tor podejściowy (droga statku pogłębiona na jego wyporność) - jest on bagrowany, czyli pogłębiany, aby statek nie osiadł na mieliźnie. Występują: porty (mogą być otwarte - handlowe, pasażerskie, przyjmuje coś non stop; zamknięte - wojskowe, np. Kaliningrad); archipelagi (są to zespoły wysp, które zaliczono do wód wewnętrznych w 1982 roku na III Konferencji Prawa Morza w Montego Bay; pojedyncze wyspy były przed 1982 rokiem); zatoki i zalewy (wcięcie morza w głąb lądu, może to być fiord (odmiana północna). Mogą one być historyczne (musi występować wtedy rozwartość 24 mil morskich w najszerszym punkcie między brzegami, oba brzegi muszą należeć do jednego państwa, np. Zatoka Gdańska) lub niehistoryczne (np. Zalew Szczeciński - jeden z brzegów należy do Niemiec).
Strefa II (morze terytorialne) - jej szerokość może wynosić maksymalnie 12 mil morskich od linii podstawowej; jest to wewnętrzna linia podstawowa prowadzona na szerokości maksymalnej 12 mil morskich w głąb morza; władza państwa jest już mniejsza, niż na wodach wewnętrznych. Występuje prawo nieszkodliwego przepływu (prawo to posiadają obce jednostki, mogą przepływać przez morze terytorialne bez szpiegowania, przemytu broni itp., bez zanieczyszczenia, bez zatrzymywania się). Występują 3 strefy: karna ( w związku z niewypłacalnością lub spowodowaniem zanieczyszczenia statek może być aresztowany i cofnięty do portu); cywilna (dotycząca ludzi, załóg statków); administracyjna (zarządza tu kraj nadbrzeżny, wszystkie jednostki podlegają mu).
Strefa III (wód morskich przyległych) - granica wewnętrzna granicy zewnętrznej morza terytorialnego, a granicą zewnętrzną jest linia poprowadzona na szerokości maksymalnie 24 mil morskich w głąb morza otwartego. Strefa ta przylega do morza terytorialnego. Prawa państwa na tych wodach: fiskalne (państwo może pobierać cła, opłaty, zaległości, podatki); ekologiczne (ochrona czystości wód);

(…)

… i pod wodą; prawo do badania, ekologii, nauki; prawo do zasobów żywych.
Morze otwarte (mare liberum):
6 wolności morza otwartego: 4 występowały przed Konferencją w Montego Bay (wolność połowu; wolność przelotu; wolność żeglugi; wolność prowadzenia kabli podwodnych) + 2 wprowadzone po Konferencji w Montego Bay (wolność badań naukowych; wolność budowania sztucznych wysp).
Szelf kontynentalny:
Jest to granica…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz