To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Politechnika Wrocławska Rok akademicki Instytut Organizacji i Zarządzania SEMINARIUM Z INKUBATORÓW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Gospodarka Oparta na Wiedzy
SPIS TREŚCI
Istota Gospodarki Opartej na Wiedzy 3
Cechy Gospodarki Opartej na Wiedzy 4
Filary Gospodarki Opartej na Wiedzy 5
Podstawy Gospodarki Opartej na Wiedzy 6
Budowanie Gospodarki Opartej na Wiedzy przez Unię Europejską 7
Istota Gospodarki Opartej na Wiedzy
Pojęcie Gospodarka Oparta na Wiedzy czyli w skrócie GOW pojawiło się w latach 90-tych XX wieku. Na początku było ono kojarzone z gospodarką w Stanach Zjednoczonych, bowiem tamtejsza gospodarka mogła rozwijać się poprzez m.in. tworzenie nowych technologii, a także masowej edukacji związanej z technologią. Z początku ekonomiści byli pewni że taka gospodarka będzie sposobem na zlikwidowanie inflacji i wahań cyklicznych w gospodarce. Po pewnym okresie jednak stwierdzono, że zjawiska, które były typowe dla gospodarki rynkowej w roku 1999, nadal występowały chociaż w trochę zmienionej formie. Okazało się, że nowo powstałe technologie nie mogły całkowicie zniwelować wpływu sił rynkowych takich jak np. stopy procentowej, zysków przedsiębiorców, popytu globalnego, a także klęsk żywiołowych, które to mają wpływ na cykl koniunkturalny.
Gospodarka oparta na wiedzy jest kojarzona przede wszystkim z technologią, postępem technologicznym, a także innowacyjnością. Wszystkie źródła wskazują na to iż nie ma jednej jedynej definicji gospodarki opartej na wiedzy. Każda powstała do tej pory definicja zawiera informacje tylko i wyłącznie opisowe oraz zbiór cech, którymi tak naprawdę powinna charakteryzować się gospodarka oparta na wiedzy. Przyjmuje się definicję która została stworzona przez OECD. OECD to Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, skrót pochodzi od pierwszych liter nazwy tej organizacji w języku angielskim Organization for Economic Co-operation and Development. OECD to międzynarodowa organizacja, która zajmuje się ekonomią. Łączy ona 34 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja ta została utworzona na podstawie Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Konwencja została podpisana 14 grudnia 1960 r. przez 20 państw. Siedziba OECD mieści się w Paryżu, we Francji.
(…)
… w Warszawie, Warszawa 2010
M. Dolińska, „Innowacje w gospodarce opartej na wiedzy”, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2010
K. Piech, „Gospodarka oparta na wiedzy w Polsce”, F. Krawiec, „Zasadnicza zmiana drogą do sukcesu przedsiębiorstwa XXI wieku”, Difin, Warszawa 2007
A. Koźmiński, Jak zbudować gospodarkę opartą na wiedzy?
Zarządzanie wiedzą w społeczeństwie uczącym się, OECD , wyd. polskie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)