To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Górnictwo w Chinach
Marta Lewicka WGGiG
Plan Prezentacji:
1.Wpływ Chin na światową gospodarkę:
- Potęga globalna
- Bariera przed którą stoją Chiny
2. Zasoby naturalne Chin:
- Surowce:
- ropa naftowa
- węgiel
3. Rynek złota w Chinach.
4. Handel zagraniczny.
5.Tragiczne wypadki w Chińskich kopalniach.
Udział chin w gospodarce światowej:
Już siedem lat temu Chiny wyprzedziły pod względem wielkości rocznego PKB Kanadę, Włochy, Francję. W ocenach ekspertów, jeżeli obecne tempo wzrostu zostanie utrzymane, to za 25 lat wyprzedzą USA.
Kraj ten, posiadający 1,3 mld ludności, jest największym na świecie konsumentem dóbr rolno-spożywczych i surowcowych. Wzrost gospodarczy w roku 2004 wyniósł 9,5%, produkcja przemysłowa wzrosła o 11,5%, nakłady na środki trwałe o 25,8%, a roczna inflacja wyniosła 3,9%. Średnie tempo wzrostu szacuje się na 8-9% rocznie.
Potęga globalna
Wpływ Chin na światową gospodarkę jest niekwestionowalny. To ogromny importer żywności i surowców, pochłaniający 30% eksportowanego żelaza i 40% wydobywanej ropy naftowej. Poziom cen surowców na rynkach światowych zależy w dużym stopniu od Chin. Pochłaniając ogromne ilości ropy naftowej, gospodarka chińska winduje cenę skuteczniej niż sankcje krajów OPEC. Oprócz surowców i energii, w Państwie Środka brakuje również żywności. Wystarczy porównać dwie liczby: żyje tu 20% ludności świata, a ziemi uprawnej jest zaledwie 7%.
Chiny głównie inwestują w złoża surowców, zwłaszcza energetycznych. Chińczycy inwestują w poszukiwania ropy naftowej w Afryce i w brazylijskie rolnictwo. Angażują swój kapitał w zakupy rosyjskich złóż ropy. Praktycznie biorąc, nie omijają żadnego regionu. Są obecni w 160 państwach świata. Niedawno Brytyjczycy odkryli ze zdziwieniem, że chiński inwestor to szósta co do wielkości pozycja na ich rynku.
Bariera przed którą stoją Chiny:
Barierą, przed którą stoją już Chiny, jest ograniczenie surowcowe i energetyczne. Wydaje się, że rozwój zaawansowanych technologii - nie wymagających wielkich ilości energii i surowców - może być właśnie odpowiedzią na ten dylemat. Kolejne zagrożenie to dewastacja środowiska, osiągająca bardzo niepokojące rozmiary.
(…)
…, -Yumen oraz na Morzu Żółtym i Morzu Południowochińskim. Gaz ziemny jest pozyskiwany głównie w prowincji Syczuan oraz przy wydobyciu ropy naftowej.
Węgiel
Szacuje się, że 95% zasobów węgla znajduje się na półkuli północnej. W 1995 roku na świecie wydobyto 3787 mln ton węgla kamiennego. Od lat najwięcej węgla wydobywają Chiny - 36% światowego wydobycia w 1995 roku. Przed II wojną światową wydobywano…
… do międzynarodowej.
Handel zagraniczny
Chiny zajmują szóste miejsce w świecie pod względem wartości obrotów handlowych. Wynoszą one 850,9 mld USD (2003). Wartość eksportu to 438,1 mld USD, a importu 412,8 mld USD. Najwięcej eksportuje się maszyn i sprzętu. Za nimi plasują się tekstylia i ubrania, obuwie, zabawki, sprzęt sportowy i paliwo. Chiny eksportują do takich krajów jak:
-USA (21,1 %), -Hongkong (17,4…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)