To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
GOJENIE RAN W zależności od rodzaju ran i obecności flory bakteryjnej gojenie ran może przebiegać przez: rychłozrost (sanatio per primam intentionem) ziarninowanie (sanatio per secundam intentionem) Przez rychłozrost goją się rany nie zanieczyszczone, z minimalnym uszkodzeniem tkanek, których przecięte powierzchnie ściśle do siebie przylegają. W ten sposób goją się rany chirurgiczne, będące przeważnie ranami ciętymi (vulnus incisum) .
Inne rodzaje ran u zwierząt goją się zazwyczaj przez ziarninowanie. Są to najczęściej rany zanieczyszczone (v. contaminatum) , na których powierzchni znajdują się ciała obce i drobnoustroje, oraz rany zakażone (v. septicum) , w których bytują i rozwijają się w głębi tkanek. Te ostatnie to najczęściej u zwierząt rany ropiejące (v. suppurativum) . Ponad to przez ziarninowanie goją się rany: miażdżone (v. conquassatum) , kłute (v. ictum) , postrzałowe (v . sclopetarium) , lub rany złożone takie jak np. rany kąsane (v. morsum) .
W obydwu przypadkach gojenie przebiega w podobny sposób. Odczyny miejscowy i ogólny zbliżone są do zmian towarzyszących innym rodzajom uszkodzeń mechanicznych, a ich nasilenie zależy od rozmiarów urazu i wrażliwości tkanek. Różnice między rychłozrostem a ziarninowaniem są ilościowe, pierwszy bowiem cechuje się minimalnym odczynem zapalnym, drugi zaś długotrwałym procesem odnowy ze znamionami silnego zapalenia.
Z klinicznego punktu widzenia rany dzielimy na:
- rany gojące się przez rychłozrost (rany świeże)
- rany gojące się przez ziarninowanie (objęte procesem zapalnym)
Rany świeże Są to rany, które powstały wcześniej niż przed 12 godz. Niektórzy uważali, że granicą jest 6-8 godz. Zależy to od zanieczyszczenia i rozmiaru rany.
Ranę świeżą cechuje krwawienie lub obecność świeżych skrzepów krwi, minimalne obrzmienie brzegów i na ogół nieznaczna bolesność.
U zwierząt ze względu na sierść każda rana jest zanieczyszczona mechanicznie i bakteriologicznie. Niewielka ilość bakterii może być unieszkodliwiona przez mechanizmy obronne organizmu. Leczenie świeżych ran powinno opierać się na następujących zasadach:
najbliższa okolica rany nie może stać się źródłem jej zanieczyszczenia i zakażenia
należy usunąć z rany wszystkie ciała obce i tkanki zniszczone
zatamowanie krwawienia
doprowadzenie do rychłozrostu Zabezpieczenie okolicy rany. Ranę należy przykryć jałową gazą, a następnie wygolić sierść w jej okolicy. Krótkiej sierści nie usuwa się. Odkażanie rany przeprowadza się za pomocą spirytusu 70% i nalewki jodowej. Oczyszczanie rany. Jeżeli w ranie znajdują się ciała obce to należy taką ranę doprowadzić do stanu czystości klinicznej. W tym celu należy usunąć ciała obce i strzępki tkanek, które utraciły kontakt z naczyniami krwionośnymi.
(…)
… zabezpieczenie przeciw migracji bakterii. Odrost naczyń chłonnych przebiega jak naczyń krwionośnych.
Nerwy, przez cztery doby od urazu ulegają degeneracji. Następnie włókna dośrodkowe zaczynają odrastać Pojawienie się fibroblastów. 2-3 dnia fibroblasty znajdujące się na brzegach rany mają kształt wrzecionowaty lub gwiaździsty, duży aparat Golgiego, powiększone mitochondria. Przenikają z nabłonka naczyń po nitkach włóknika do rany. Po zetknięciu się z fibroblastami strony przeciwnej kończą migrację. Zadaniem fibroblastów jest wytwarzanie kolagenu. Ujemnie na migrację fibroblastów wpływają, wysięk w ranie i obecność martwych tkanek.
Zjawiska chemiczne zachodzące w ranie.
Po urazie dochodzi do degranulacji kom tucznych i wydzielenia serotoniny pod wpływem której dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych…
… kolagenu.
Kolagen jest to polipeptyd w ranie stanowi 50% białka. W skład kolagenu wchodzi prolina, hydroksyprolina i glicyna. Po wydzieleniu kolagen ulega procesowi dojrzewania i staje się odporny na działanie czynników fizycznych i chemicznych.
Zjawiska fizyczne zachodzące w ranach.
Wypełnienie ran kolagenem następuje 4-5 dniu, a wzrost kończy się po 21 dniach. Najszybszy zrost następuje w jelitach…
… strzępki tkanki. W ranach czystych proces zapalny trwa 3-5 dni. Po upływie 48 godz. zaczyna maleć w ranach liczba granulocytów. Zaczynają one się rozpadać i rozpuszczać martwe tkanki a na miejsce martwych granulocytów pojawiają się makrofagi fagocytujące martwe elementy rany i bakterie. Obecność ich w ranie jest niezbędna dla pojawienia się fibroblastów.
Odrost nabłonka: po powstaniu rany następuje obrzęk…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)