Obrzęki (Oedema) Obrzęk - nagromadzenie się płynu surowiczego w tkance łącznej podporowej. Są objawem różnych schorzeń. Ich powstawaniu sprzyjają zaburzenia stanu ogólnego: wzrost ciśnienia hydrostatycznego w kapilarach, spadek ciśnienia hydrostatycznego w przestrzeniach tkanki łącznej (np. zanik tkanki tłuszczowej; po zadziałaniu urazu występuje obrzęk kataboliczny, następuje spadek zapasów tłuszczu a osobnik wygłodzony wygląda jakby był w dobrym stanie), utrudniony odpływ limfy, zwiększona przepuszczalność naczyń lub błon komórkowych, zaburzenia gospodarki Na i zaleganie go w nerkach (a ilość związanej wody zależy od ilości sodu), choroby nerek - zaleganie sodu , zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadmierne wydzielanie estrogenów (obrzęki u samic ciężarnych).
Obrzęki mogą powstawać jako: Obrzęki podskórne - zwiększona ilość płynów w tkance łącznej podskórnej. Jeżeli obrzęk jest ograniczony to oedema a gdy rozlany to anasarca?
Gromadzenie się płynów w jamach ciała:
W jamie brzusznej - ascites W jamie piersiowej - hydrothorax
W worku osierdziowym - hydro pericardium
W jamie wyrostka pochwowego - Przyczyną obu jest niewydolność mięśnia sercowego, nerek, uszkodzenie śródbłonka naczyń przez środki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, toksyny. Na powstawanie obrzęków mają wpływ stany wstrząsowe (dochodzi do zalegania płynu na obwodzie).
Rodzaje: Obrzęk zastoinowy - wywołany np. uciskiem opatrunku, obrzęki ciążowe, zbyt długie stanie.
Obrzęki zapalne - powstają dookoła ogniska zapalnego, gromadzi się tam naciek za, a dalej powstaje obrzęk niezapalny.
Obrzęk pourazowy - powstaje w strefie urazu (utrudniony odpływ krwi) Obrzęk neuropatyczny - powstaje przy porażeniu nerwów naczynioruchowych i wydostawaniu się płynów.
Objawy: Wzrost objętości narządów lub odcinków ciała
Ucisk okolicy a po pewnym czasie chełbotanie Przy ucisku palcami powstają zagłębienia, które ustępują raczej szybko i nie powodują upośledzenia tkanek Niektóre mogą upośledzać funkcję komórek Mogą się przemieszczać w dół
Leczenie: Obejmuje chorobę podstawową podaje się środki nasercowe, środki zwiększające wydalanie moczu, ogranicza się objętość podawanych płynów, stosuje się środki odwadniające.
Obrzęki na kończynach leczy się miejscowo stosując kompresy, opatrunki ze środkami ściągającymi (np. płyn Burowa). Stosuje się też masaże w kierunku odpływu limfy i krwi żylnej. Wyjątek - nie masować przy obrzękach zapalnych, jeśli są one na kończynach, to stosować dietę ubogą w NaCl i ruch.
(…)
… i wrażliwości zwierząt. Miejsca najbardziej wrażliwe na ból: okolica narządów płciowych, okolica tworzywa kopytowego, opuszek palcowych, przejść błon śluzowych w skórę, okostna, otrzewna, opłucna, torebka stawowa. Najbardziej wrażliwe: psy i koty, świnie, konie, owce, krowy, ptaki; młode bardziej wrażliwe; źrebięta, klacze i lekkie rasy bardziej wrażliwe niż ciężkie.
Krwotok (Haemorrhagia) - jest to przerwanie…
…. Przyczyny wewnętrzne: ostre odłamki kości. Jeżeli przy złamaniu dojdzie do oderwania tkanki od ciała to rana taka jest tak zwaną raną z ubytkiem. Przy działaniu urazów w płaszczyźnie statycznej powstaje otarcie (excoriatio).
Zadrapanie - wąskie, podłużne uszkodzenie skóry. Wywołane jest przez twarde, ostre przedmioty lub pazury. Objawy: przerwanie ciągłości anatomicznej tkanki, ból, krwotok. Przerwanie…
… zadawana ostrym przedmiotem. Ma gładkie brzegi i ściany, występuje tu niewielki ból i duże krwawienie. Po zabezpieczeniu rany, należy ją zszyć. Zwykle goi się przez rychłozost Rany rąbane (v. caesum) -powstaje w wyniku zadziałania ostrych przedmiotów ale bez udziału siły ugniatającej tkanki. Rąbek uszkodzonej tkanki jest duży, występuje silny ból, niewielki krwotok, duży rozziew. Świeże rany należy szyć…
… niebezpieczne są rany w okolicy odbytu i pośladków u koni ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia beztlenowcami. Należy je leczyć na otwarto, poprzez rozcięcie. Rana tłuczona (v. contusum) - powstaje po uderzeniach, upadkach. Brzegi rany są nierówne a tkanki ściany i dna zgniecione. Występuje niewielki ból (zniesienie czucia) oraz niewielki krwotok, mogą tworzyć się zachyłki i kieszenie. Leczyć na otwarto. Rana miażdżona (v. conquassatum) - powstaje przy działaniu na organizm urazu o dużej sile (przygniecenie, przejechanie, uderzenie), jest podobna do rany tłuczonej: niewielki krwotok i ból; przy bardziej rozległych występuje wstrząs pourazowy. Postępować należy jak przy ranie tłuczonej .
Zmiażdżona tkanka mięśniowa - zespół zmiażdżenia (crash syndrom) Rana darta (v. laceratum) - powstaje…
…, oraz hemolizynę, która powoduje hemolizę erytrocytów i zaburzenia krzepnięcia. Po uszkodzeniach następuje spadek wrażliwości ośrodka oddechowego, zamroczenia (do utraty przytomności), spadku ciśnienia krwi, wzrostu pracy serca, a miejscowo powstają obrzęki, zasinienie, martwica skóry. Rozpoznanie: wywiad Najwrażliwsze na jad są owce - śmierć 2 - 8 min, konie i psy 12 godz. do kilku dni, świnie i kury…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)