Główne kierunki w psychologii - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 525
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Główne kierunki w psychologii - omówienie - strona 1 Główne kierunki w psychologii - omówienie - strona 2 Główne kierunki w psychologii - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Główne kierunki w psychologii
Introspekcjonizm Pole zainteresowań: psychologia jest nauką o świadomości; strukturze i procesach świadomości.
Metoda: introspekcja (wywiad z ludźmi)
Ograniczenia i słabe strony metody
Opis: Introspekcja to wywiad z ludźmi. Charakteryzuje się słabością tabu, sugestią, kłamstwem. Obszarem działania jest przedmiot, świadomość. Nie ma miejsca na wartości w przypadku tej metody.
Behawioryzm Pole zainteresowań: psychologia jest nauką o zachowaniu
Schematy {S-R}→ bodziec: reakcja i {S-O-R}→ bodziec: zmienne pośredniczące (czarna skrzynka), reakcje.
Metody nabywania wiedzy, umiejętności i dopasowywanie się do środowiska: Warunkowanie dzieli się na: klasyczne i instrumentalne (sprawcze).
Opis: przedefiniowanie przedmiotu/nazwy. Może być kilku obserwatorów. W warunkowaniu klasycznym organizm dopasowuje się do środowiska. Punktem wyjścia jest odruch bezwarunkowy. Reakcja odruchowa przebiega bez uświadomienia, to znaczy, że nerwy wywołują odruch (pobudzają mięśnie) przed powiadomieniem mózgu. Warunkowanie instrumentalne pokazuje w jaki sposób są definiowane za pomocą nagród i kar (przykład ze szczurem poddanym eksperymentowi: szczur za wykonanie danego polecenia dostawał nagrody, z czasem przyzwyczaił się do tego - opisywany przykład jest Sinera. Skiner stworzył skrzynkę, w której przez naciśnięcie pewnego przycisku w klatce pojawiało się jedzenie, szczury były głodne). Nie ma miejsca tu również na wartości. Dodatkowe pojęcia ważne w omawianiu kierunku behawioryzm:
Odruch bezwarunkowy - reakcja wrodzona (odruch), automatyczna, zachodzi przez pobudzenie odpowiednich receptorów, zakończeń nerwowych, nerwów czuciowych oraz pobudzenie organów efektorowych (głównie mięśni) poprzez nerwy ruchowe lub autonomiczne.
Odruch warunkowy - nabyta reakcja organizmu. Odruch warunkowy klasyczny powstaje podczas życia osobnika na bazie odruchu bezwarunkowego. Występuje dopiero po analizie danego bodźca przez ośrodek kojarzenia w mózgowiu, głównie w pniu mózgu. Powstawanie odruchów warunkowych wynika z powtarzalności pewnych sytuacji oraz integracyjnej funkcji mózgowia, które korzystając z danych przekazywanych przez różne zmysły może postrzegać otoczenie wieloaspektowo. Wprawdzie bodźcem powodującym wydzielanie śliny jest obecność w pysku pokarmu, lecz podczas jedzenia pies widzi otoczenie, widzi pokarm (jego formę), czuje zapach i rejestruje wiele innych cech sytuacji. Każdy z tych elementów może stać się bodźcem warunkowym i wywoływać ślinienie, o ile pies będzie głodny.
Bodziec (w psychologii) - jakiekolwiek zdarzenie, które może spowodować za pośrednictwem układu nerwowego jakąkolwiek reakcję (ruchową lub emocjonalną). Bodziec może mieć charakter prosty, odpowiadający rozumieniu bodźca w fizjologii albo złożony z wielu bodźców prostych. W tym sensie bodźcem może być percypowane zachowanie innej osoby, słowo lub dłuższa wypowiedź, cała sytuacja wyróżniona ze względu na istotne dla jednostki czynniki etc. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz