GIS - charakterystyka

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
GIS - charakterystyka  - strona 1 GIS - charakterystyka  - strona 2 GIS - charakterystyka  - strona 3

Fragment notatki:


Co to jest GIS - jak poszerza możliwości badawcze współczesnych geografów?- Co to jest GIS?   - GIS czyli "Geographical Information System" to bardzo szerokie pojęcie, które na język polski można przetłumaczyć jako "System Informacji Geograficznej". Większość definicji określa GIS jako system informatyczny, na który składają się różne metody postępowania z danymi przestrzennymi, do realizacji których niezbędny jest sprzęt i oprogramowanie, ale również ludzie potrafiący go obsługiwać...Z biegiem czasu zmieniają się możliwości techniczne, a wraz z nimi zmieniają się cechy systemów GIS. GIS to system, który służy do zarządzania, w jak najszerszym tego słowa znaczeniu, danymi o otaczającej nas przestrzeni. Zazwyczaj z informatycznego punktu widzenia jest to baza danych przestrzennych, wyposażona w procedury pozwalające na prezentację tych danych w odpowiednim kontekście, w postaci zarówno graficznej (obraz), jak i tabelarycznej (atrybuty poszczególnych elementów obrazu będących odpowiednikami obiektów rzeczywistych).Ponieważ prawie każdy element otaczającej nas rzeczywistości jest w jakiś sposób zlokalizowany przestrzennie, stworzenie modelu otaczającego nas świata, który umożliwiałby dostęp do wszystkich możliwych informacji, jest praktycznie niemożliwe bez wspomagania informatycznego. Zorganizowanie systemu zarządzania tymi informacjami w postaci komputerowej, pozwala uniknąć powstania chaosu informacyjnego. Zapanowanie nad informacjami o charakterze przestrzennym, umożliwiają Systemy Informacji Przestrzennej (Geograficznej) - GIS, ), za pomocą których możemy integrować dane różnego typu, posiadając dostęp do nich za pomocą jednej z najbardziej intuicyjnych metod - poruszając się po cyfrowym modelu otaczającego nas świata w postaci graficznej Współczesne „terra incognita” - wymienić problemy badawcze współczesnej geografii Przykładem współczesnych problemów badawczych geografii są następujące pytania: „ Jak społeczeństwo może reagować na przyspieszenie degradacji środowiska w różnych częściach świata? Jakie są przyczyny i skutki rosnących różnic między biednymi i bogatymi? Jakie mechanizmy rządzą globalnym systemem klimatycznym? Co powoduje gwałtowne wylewy, które pojawiają się w ostatnich latach i jak społeczeństwo może sobie radzić z tym zjawiskiem? Jak technologie zmieniają systemy ekonomiczne i społeczne?” Istotne znaczenie dla rozwoju geografii ma także badanie relacji „człowiek (społeczeństwo) - przyroda (środowisko przyrodnicze)” w aspekcie niebezpieczeństwa zaburzeń równowagi w systemie środowiska. Znaczący wpływ efektów zmian w środowisku przyrodniczym (zmiany klimatyczne, nieracjonalna eksploatacja zasobów

(…)

… atmosfery, powstał bądź w procesie fotodysocjacji H2O (wodór, jako najlżejszy składnik uciekł w przestrzeń kosmiczną), bądź w procesie fotosyntezy przebiegającej w prymitywnych formach życia, które pojawiły się w oceanach. Węgiel zawarty w CO2 został związany w postaci związków organicznych i występuje teraz w skałach osadowych (wapienie, węgiel kamienny i węgiel brunatny). O ile proporcje głównych…
… falowo korpuskularny” w mikroświecie i jak się go komentuje. Dualizm korpuskularno-falowy, korpuskularno-falowa natura światła Wszystkie rodzaje obiektów mikroświata (kwanty pola sił, cząstki elementarne itp.) w pewnych warunkach eksperymentalnych (np. zjawisko dyfrakcji) manifestują właściwości pozwalające na opis ich jako fale (tj. np. fale świetlne, de Broglie fale), w innych (np. w zderzeniach sprężystych) daje się je lepiej opisywać jako cząstki (np. fotony, cząstki elementarne).Również fale akustyczne w sieci krystalicznej manifestują czasem właściwości korpuskularne (fonony). Dualizm korpuskularno-falowy jest jednym z "dogmatów" współczesnej fizyki, koncepcja ta pojawiła się w pierwszych latach XX w. Wcześniej istniał spór o naturę promieniowania (głównie światła).Spór istniał od czasów…
… kwarków została potwierdzona. Jest ona obecnie częścią Modelu standardowego fundamentalnych cząstek i oddziaływań. Nowe odkrycia pokazały, że jest sześć rodzajów kwarków Jest też sześć rodzajów cząstek - w tym elektron - zwanych leptonami. Model standardowy opisuje oddziaływania silne, słabe i elektromagnetyczne kwarków i leptonów, i tym sposobem teoria ta wyjaśnia mechanizm wiązań jądrowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz