To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
EAT/NW = EAT/A - A/NW Od czego zależy stopa kapitału własnego
Scenariusze rozwoju działalności gospodarczej Utrata płynności - utrata czasowej zdolności do regulowania zobowiązań Upadłość - przedsiębiorstwo na stałe utraciło zdolność do regulowania zobowiązań Przykład : Hipotetyczne przedsiębiorstwo Wartość pasywów - 150 umownych jp Struktura kapitałów: 110 jp - kapitał własny dzielący się na 10 sztuk akcji 40 jp - kapitał obcy , zobowiązania handlowe. Z tego tytułu podmiot nie ponosi żadnych kosztów finansowych w postaci odsetek. Musi podnieść aktywa by dokonać ekspansji Emisja nowych akcji - 110 do 210 jp kapitał własny. 3 sztuki akcji. Z 10 wzrosło do 13 sztuk akcji. Kredyt 100 jp. Kapitał własny się nie zmienia. Kapitał obcy zwiększa się do 140 jp. 100 jp generuje koszty finansowe w wysokości 10% w skali roku.
Scenariusz 1
EBIT = 90
EBT = 78
EPS = 4,7
Scenariusz 2
EBIT = 50
EBT = 38
EAT = 23
EPS = 2,3
Scenariusz 3
EBIT = 6
EBT = (6)
EAT (4)
EPS = (0,40)
3 scenariusze rozwoju - Ad. 1 Optymistyczny - 300 jp przychody, 30% marża
EBIT = EBT = 90 jp
EAT = 54 jp
EPS = 4,15 Prawdopodobny - 250 przychody 20% marża
EBIT = 50 jp
EBIT = EBT
EPS = 2,31 Pesymistyczny - 200 jp przychody 3%
EBIT = 6 jp
EBIT = EBT
Podatek 2 jp
EPS 0,31 Wnioski z przykładu :
Ryzyko operacyjne jest reprezentowane przez 3 scenariusze rozwoju
Warianty różnią się poziomem dźwigni finansowej
Jeżeli spółka finansuje swoją działalność kapitałami o znacznej przewadze kapitału obcego generującego koszty finansowe to w warunkach bardzo dobrej koniunktury gospodarczej istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wygenerowania większego zysku przypadającego na jedną akcje w większych rozmiarach niż w przypadku finansowania działalności strukturą kapitału o przewadze kapitału własnego. Jeżeli spółka finansuje swoją działalność kapitałami o strukturze z przewagą kapitału obcego generującego koszty finansowe to w warunkach złej koniunktury gospodarczej istnieje prawdopodobieństwo osiągnięcia mniejszych zysków na akcje lub generowania strat niż w przypadku finansowania działalności strukturą kapitału o przewadze kapitału własnego
Im większe rozmiary dźwigni finansowej w spółce akcyjnej tym większa zmienność EPS, tym większa zmienność ceny rynkowej akcji i tym większe ryzyko inwestowania w akcje takiej spółki.
Jeśli jest hossa na giełdzie to akcje spółki, która ma dźwignie finansową na wyższym poziomie rosną szybciej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)