To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
W4
Animator zostaje zwolniony w trakcie danej sesji giełdowej z obowiązku kwotowania z chwilą przekroczenia jednego z poniższych limitów (o ile zostały określone w umowie):
Limit dziennego zaangażowania - różnica pomiędzy liczbą lub wartością instrumentów nabytych i zbytych w trakcie danej sesji giełdowej w ramach pełnienia funkcji animatora
Limit całkowitego zaangażowania - liczba otwartych pozycji na danym instrumencie finansowym (danej serii) w przypadku instrumentów pochodnych.
Limit globalnego zaangażowania - suma otwartych pozycji na wszystkich seriach danej klasy instrumentu finansowego w przypadku instrumentów pochodnych
Giełda podaje do publicznej wiadomości informacje o umowach podpisanych z animatorami rynku.
W systemie notowań ciągłych w ramach wykonania zadań, o których mowa w. animator rynku zobowiązany jest w szczególności do:
Wprowadzenia nie później niż na 5 min przed określeniem kursu otwarcia/zamknięcia oraz utrzymania w trakcie notowań ciągłych zleceń kupna i sprzedaży spełniających warunki obowiązujące animatora
Dostosowania w trakcie notowań ciągłych swoich zleceń do warunków określonych w umowie w czasie nie dłuższym niż 5 minut.
W systemie notowań jednolitych w ramach wykonania zadań animator rynku zobowiązany jest do wprowadzenia nie później niż na 5 min przed rozpoczęciem fazy interwencji, zleceń kupna i sprzedaży spełniających określone warunki.
Zlecenia animatora nie mogą zawierać warunku limitu aktywacji.
Animator emitenta: Animatorem emitenta jest Członek Giełdy lub podmiot nie będący członkiem giełdy, który na podstawie umowy z emitentem zobowiąże się do wspomagania płynności danego instrumentu finansowego. Podmiot nie będący członkiem giełdy zgłasza oferty kupna i sprzedaży za pośrednictwem członka giełdy uprawnionego do działania na rachunek klienta.
Zarząd Giełdy może zobowiązać emitenta instrumentów finansowych z wyjątkiem Skarbu Państwa, do zawarcia umowy z animatorem gdy uzna, że wymaga tego płynność danego instrumentu finansowego.
Ograniczenia wahań kursów - statyczn e: Notowania ciągłe:
Akcje +/- 10%, max 21%
Obligacje +/- 3 pkt, max 6 pkt
Notowania jednolite:
Akcje +/- 10%, max 21% (nie więcej niż 33,1% od kursu w poprzedniej sesji)
Obligacje +/- 3 pkt, max 6 pkt
Widełki statyczne - statyczne ograniczenia wahań kursów (inaczej widełki statyczne) zabezpieczają przed nadmiernymi wahaniami kursów transakcji na sesjach giełdowych. Stosowane są praktycznie na wszystkich giełdach na świecie w celu ochrony interesu inwestorów.
Widełki statyczne wyznaczają stały korytarz (granice) dopuszczalnych wahań kursów, wewnątrz którego mogą kształtować się ceny instrumentów notowanych w trakcie danej sesji, nie pozwalając na zmiany cen.
(…)
… (zł)
Limit (zł)
Ilość (szt.)
100
10
112
10
115
10
Złożone zostaje zlecenie 20 akcji po 112 zł
Wynik:
Złożone zlecenie spowodowałoby zawarcie jednej z transakcji po kursie 112 zł, który znajduje się powyżej górnych widełek. W związku z tym, system transakcyjny, aby nie dopuścić do zawarcia tej transakcji, „zamrozi” dany instrument.
Widełki dynamiczne (tylko w notowaniach ciągłych)
Widełki dynamiczne…
… akcji po kursach 101, 102, 103. Kurs odniesienia dla widełek dynamicznych dla następnej transakcji będzie kurs ostatniej transakcji realizującej złożone zlecenie, a więc zostanie on ustalony na poziomie 103zł.
Szerokość widełek dynamicznych - rynek kasowy
Akcje wchodzące w skład indeksu WIG20 +/- 3,5%
Akcje wchodzące w skład indeksu MIDWIG +/- 4,5%
Pozostałe akcje +/-6,5%
Obligacje +/- 2 pkt procentowe
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)