Gęstość właściwa i objętościowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Gęstość właściwa i objętościowa.
Gęstość (masa właściwa) - jest to stosunek masy pewnej ilości substancji do zajmowanej przez nią objętości.
W przypadku substancji jednorodnych porcja ta może być wybrana dowolnie; jeśli jej objętość wynosi V a masa m, to gęstość substancji wynosi:
i nie zależy od wyboru próbki.
W przypadku substancji niejednorodnych, gęstość nie jest stała w przestrzeni i określana jest dla każdego punktu z osobna; definiuje się ją jak wyżej, przy założeniu, że wybrana porcja substancji, obejmująca dany punkt, jest jak najmniejsza. Wybierając próbkę w otoczeniu danego punktu otrzymujemy gęstość w tym punkcie jako granicę stosunku masy próbki dm do jej objętości dv przy rozmiarach próbki dążących do zera:
Jednostką gęstości w układzie SI jest kilogram na metr sześcienny - kg/m³. Inne jednostki to m.in. kilogram na litr - kg/l, oraz gram na centymetr sześcienny - g/cm³ (w układzie CGS).
Gęstość objętościowa - masa jednostki objętości materiału wraz z zawartymi w niej porami (w stanie naturalnym), określa się wzorem
, kg/m³
gdzie: m - masa suchej próbki materiału, kg
Vo - objętość próbki materiału wraz z porami (w stanie naturalnym), m³
Wartość gęstości objętościowej zależy od struktury materiału. W przypadku większości materiałów jest mniejsza od gęstości (tabl. 1.) Szkło, stal i bitumy mają te wartości równe. Gęstość objętościowa materiałów budowlanych zawiera się w granicach od 20 kg/m3 dla niektórych materiałów izolacyjnych do 7850 kg/m3 dla stali.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz