Geologia inżynierska-zagadnienia na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geologia inżynierska-zagadnienia na egzamin - strona 1 Geologia inżynierska-zagadnienia na egzamin - strona 2 Geologia inżynierska-zagadnienia na egzamin - strona 3

Fragment notatki:

Co to jest geologia inżynierska, geotechnika
Geologia inżynierska - jeden z działów geologii, wydzielona jako samodzielna nauka. Zajmuje się badaniem środowiska geologicznego, jego zmienności i ewolucji dla potrzeb planowania przestrzennego i regionalnego, oraz projektowania, wykonawstwa i eksploatacji obiektów budowlanych. Geologia inżynierska określa warunki wodno-gruntowe dla potrzeb posadowienia obiektów budowlanych.
Geotechnika - jest związana z inżynierią lądową. Jest to nauka o pracy i badaniach ośrodka gruntowego dla celów projektowania i wykonawstwa budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Jest to nauka wykorzystująca gruntoznawstwo, mechanikę gruntów, fundamentowanie, geologię- w szczególności inżynierską.
Minerał, kryształ, skała
Minerał - pierwiastek, związek chemiczny powstający w przyrodzie bez ingerencji człowieka w wyniku procesów geologicznych w skorupie ziemskiej. Kryształ - ciało krystaliczne, charakteryzuje się uporządkowaną budową wewnętrzną, posiada ściśle określoną regularnością rozmieszczenia atomów już jonów w sieci przestrzennej.
Skała - zespół minerałów powstałych w naturalny sposób na powierzchni lub w jej wnętrzu bądź nagromadzenie obumarłych zwierząt i roślin. Jest to ciało stałe w sensie fizycznym. 3.Makroskopowe cechy rozpoznawania minerałów i rozpoznawania skał
Rozpoznawanie minerałów:
twardość - jest to wartość oporu, jaki stawia minerał przy próbach zarysowania lub ścierania jego powierzchni. W celu ułatwienia oznaczenia
twardości posługujemy się w geologii umowną skalą twardości minerałów
wzorcowych tzw. Skalę Mohsa:
1.talk 2.gips 3.kalcyt 4.fluoryt 5.apatyt 6.skaleń 7.kwarc 8.topaz 9.korund 10.diament
łupliwość - jest to zdolność minerału do pękania pod wpływem przyłożonej
siły na części ograniczone powierzchniami płaskimi - powierzchniami łupliwości. Jest to właściwość wektorowa, ale nie wszystkie minerały ją wykazują.
przełam - minerały niewykazujące łupliwości pod wpływem uderzenia lub nacisku rozpadają się na fragmenty mniejsze, ograniczone nierównymi powierzchniami, tzw. Powierzchniami przełamu. W zależności od wyglądu tych powierzchni określamy je jako przełamy: muszlowy, ziemisty, zadziorowaty, haczykowaty.
połysk - minerałów zależy od intensywności odbijania światła przez płaszczyzny lub powierzchnie występujące w kryształach. Im bardziej
gładkie są powierzchnie odbicia, tym intensywniejszy jest połysk.

(…)


uziarnienie (charakterystyka wielkości ziaren, udział procentowy we frakcjach)
Właściwości mechaniczne
wytrzymałość na ściskanie (φ kąt tarcia wewnętrznego [o])
wytrzymałość na ścinanie ił, glina, piasek gliniasty (c - kohezja czyli spójność [kN/m, KPa, MPa])
edometryczny moduł ściśliwości ( E0) Niezbędne przy ocenie osiadania gruntów.
współczynnik Poisson'a (ν)
grunt nośny, słabonośny
Grunt nośny - grunt…
… podziemne, grunty te posiadają pory, dlatego są najlepszymi zbiornikami wód podziemnych (występuje przepływ tych wód).
Podstawowy składnik do produkcji betonów, zapraw budowlanych, kruszywa.
Grunty spoiste - skały ilaste. Spoistość (kohezja) wzajemne
przyciąganie się składników skały, należących do tej samej fazy. Pochodzenie skał ilastych zawsze związane jest ze środowiskiem wodnym. kład: minerały ilaste, czasami kwarc, okruchy skalne
Ze względu na wielkość ziaren określa się frakcje:
Frakcja
Średnica ziaren
Przykłady
Pyłowa
0,002 - 0,063 (0,05) mm
Pył, muł, less
ilasta
<0,002 mm

Gliny polodowcowe (morenowe, zwałowe) powstają z materiału transportowanego przez lodowiec i pozostawionego po jego stopieniu. Są one zbudowane głównie z minerałów ilastych.
Najwięcej problemów sprawiają skały spoiste z dużą zawartością minerałów ilastych (iły, gliny, less). Minerały ilaste zmieniają swoje własności fizykomechaniczne w zależności od stopnia zawilgocenia. Mogą pęcznieć, rozmakać, wilgotne stają się nieprzepuszczalne. Pod wpływem wody stają się plastyczne (stopień plastyczności). wytrzymałość na obciążenie zależy przede wszystkim od stopnia wilgotności gruntu. Wraz ze wzrostem wilgotności zwiększa swoją objętość. Następuje proces pęcznienia, a wraz ze spadkiem wilgotności proces odwrotny - skurcz. Nie są zbiornikami wód podziemnych (brak przepływu., minerały ilaste absorbują wodę nie oddając jej). Jako surowiec nie wykorzystywane. Bardzo trudne podłoże budowlane dla posadowień budynków.
podstawowe parametry wytrzymałościowe gruntów, przykłady
Bada się wytrzymałość w skali ( kG[tona]/cm2; MN/m2 )skał na:
ściskanie…
… inżynierską. wodonośność gruntów, przepływ wód podziemnych
Warunki hydrogeologiczne - całokształt zjawisk i procesów związanych z wodą podziemna. Istotną rolę w budownictwie odgrywa warstwa wodonośna. Warstwa wodonośna - rodzaj gruntu posiadający pory połączone z sobą, w których woda może się gromadzić, przepływać i może być odpompowywana.
O możliwości gromadzenia wody w skale decyduje:
porowatość skały…
… pracochłonnością i trudnością projektowania.
Na wybór sposobu odwodnienia mają wpływ:
przepuszczalność oraz układ w poziomie i w pionie poszczególnych warstw gruntu,
położenie wykopu w stosunku do tych warstw,
odległość strefy zasilania warstw wodonośnych,
wielkość, głębokość i kształt wykopu,
dopuszczalny stopień rozluźnienia podłoża,
szybkość wykonania wykopu,
możliwości wykonania instalacji wewnątrz wykopu.
znaczenie wody w procesie projektowania i eksploatacji obiektu budowlanego
Od warunków hydrologicznych zależy uwzględnienie wyporu na fundamenty oraz podziemne części obiektu. Warunki wodne decydują o sposobie prowadzenia robót budowlanych w związku z tym rozpatrujemy nie tylko warstwy wodonośną, także rozpatrujemy ze względu na kierunek przepływu wody prędkość przepływu wody, ciśnienie i grubość warstwy…
… metalowej, mają go niektóre minerały rudne (galena, piryt)
- połysk szklisty - ma go wiele minerałów skałotwórczych na ścianach kryształów i powierzchni łupliwości, np. skalenie, kalcyt, halit.
- połysk tłusty - bardzo często występuje na powierzchniach przełamu minerałów o intensywniejszych połyskach, np. na powierzchniach przełamu kwarcu, kalcytu, skaleni. Przypomina on połysk tłustej plamy na szkle…
… zwierzęcych i roślinnych
skały metamorficzne - skały które powstają w wyniku przeobrażeń starszych skał pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Np.: gnejs, marmur, kwarcyt, łupki krystaliczne.
5.grunty niespoiste, spoiste. Definicja, klasyfikacja, skład, właściwości
Grunty niespoiste - sypkie, niewykazujące spoistości(kohezji)
powstają w wyniku przyrodniczego rozdrobnienia wszelkich skał…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz