To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Geografia temat 9 Wituch po 1945 roku w wersji skróconej Europa Zachodnia:
Alzacja i Lotaryngia: po 1949 roku Niemcy zrzekają się wszelkich pretensji do tych terenów (po zajęciu ich przez aliantów już w '44 były uznawane za bezwzględnie francuskie) . Podobnie Eupen-Malmedy belgijskie.
Irlandia Północna . 1948- Irlandia występuje z Brytyjskiej Wspólnoty Narodów
1949- w zamian za rezygnację z neutralności i wstąpienie do ONZ żąda Irlandii Północnej na co Wielka Brytania nie zgadza się mimo nacisków USA
1955-Irlandia wstępuje do ONZ
1965- Wymogi ekonomiczne zmuszają Irlandię do podpisania umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią
↓
Powoduje to zaostrzenie sporu o Ulster i nasilanie się konfliktów między protestantami a katolikami.
Od 1966 coraz częściej dochodzi do rozruchów i walk ulicznych
Od 12 VIII !969r. (walki uliczne w Derry) można mówić o wojnie domowej w Irlandii Północnej
Od VIII 1970 roku armia brytyjska kontroluje Irlandię Północną. 30 I 1972 podczas demonstracji katolików w Derry wojsko brytyjskie otworzyło ogień do tłumu, zginęło 13 osób. Od tamtej pory katolicy W Irlandii Północnej uważają Wielką Brytanie za okupanta.
Do tej pory w konflikcie zginęło ponad 900 osób a dziesiątki tysięcy zostało rannych.
Gibraltar Po upadku Francji w 1940r. Wielka Brytania aby odsunąć Hiszpanię od pomysłu wojny, obiecała podjecie rozmów o twierdzy po zakończeniu wojny.
Hiszpania bezskutecznie podejmowała temat Gibraltaru kilkukrotnie:
W 1951r. gen. Franco zaproponował, że wydzierżawi Wielkiej Brytanii twierdze na bazę wojskową.
W 1953r. podniósł temat w rozmowach z Amerykanami oraz 1955r gdy wstępowała do ONZ. ↓
W odpowiedzi na to Wielka Brytania zaczęła sprowadzać na Gibraltar „swoją” ludność.
W październiku 1964 roku Hiszpania rozpoczęła Blokadę Gibraltaru, w '66 zamknęła granicę celna i zakazała nad swoim terytorium lotów na Gibraltar.
↓
10 IX 1967 Brytyjczycy przeprowadzili w Gibraltarze referendum, które wygrali miażdżącą większością głosów (12 310 za utrzymaniem związku z Wielką Brytanią do 44 przeciw). Referendum nie zostało uznane ani przez Hiszpanię, ani przez ONZ
W 1968 Hiszpania zamknęła dla samochodów drogowe przejścia graniczne.
30 maja 1969 Wielka Brytania nadała Gibraltarowi konstytucję, w odwecie Hiszpania zablokowała także ruch morski między nią a Gibraltarem oraz przecięła połączenia telefoniczne.
W 1973 Gibraltar razem z Wielką Brytanią wstąpił do EWG mimo sprzeciwu Hiszpanii
Hiszpania po raz kolejny podniosła tę sprawę w czasie przystąpienia do NATO w 1982 i nie zgodziła się na zintegrowanie swoich wojsk w ramach Paktu, jedną z przyczyn była obecność Brytyjskiego garnizonu na Gibraltarze.
(…)
… zgodę na przywrócenie sowieckiego nadzoru nad demilitaryzacją Wysp Alandzkich. Warunki te zostały potwierdzone w 1947 w traktacie Paryskim.
Zabiegi o wycofanie wojsk z Porkkala zaczęto tuż po śmierci Stalina, a w 1956 zawarto w Moskwie umowę kończącą obecność sowiecką na Porkkalu
1951 roku parlament fiński przyjął ustawę o autonomii Wysp Alandzkich, potem zatwierdzona przez lokalny sejm. Szwecja…
… i Białoruś mają roszczenia wobec Polski, ale nie mają one szansy powodzenia.
Śląsk, Pomorze, Prusy Wschodnie
Po wojnie Polska w ramach rekompensaty za utracone Kresy wschodnie otrzymała granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz południowe tereny Prus wschodnich. Rosja zatrzymała dla siebie północna część Prus Wschodnich w zamian za zgodę na ustanowienie polskiej granicy na Nysie. Potem nastąpiły masowe…
…. Przesiedlono ponad 100 tys. Węgrów i Słowaków
Traktat pokojowy w Paryżu oddawał południowa Słowację (razem z ponad półmilionowa ludnością Węgierską) Czechosłowacji. Węgry dodatkowo musiały scedować na Czechosłowację 40 km² terytorium na przedpolach Bratysławy.
Besarabia, Bukowina Północna W sierpniu 1944 ZSRR okupowało Besarabię. Podpisany rozejm z Rumunią przywrócił rumuńsko-radziecką granicę z 1940, restytuowano Mołdawską SRR a Bukowinę północną i Besarabię Południową wcielono Do ukraińskiej SRR. Stan ten potwierdził pokojowy traktat w Paryżu podpisany 10 II 1947r.
W latach 1971-89 doszło do znacznych napięć w stosunkach rumuńsko-radzieckich. Ceausescu popierał antysowiecki rewizjonizm, zwłaszcza jeśli chodzi o Mołdawskie SRR
Po rozpadzie ZSRR Mołdawia (olała Rumunię ;) i ogłosiła niepodległość…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)