Wykład z historii, z przedmiotu historia społeczna i polityczna Europy, który prowadzi prof. Stanisław Salmonowicz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Notatka ma dwie strony i format docx. Tematem notatki jest geneza i wybuch rewolucji francuskiej. W treści notatki można spotkać się z następującymi pojęciami: monarchia absolutna, Ludwik XIV, Ludwik XV, Ludwik XVI, wybuch rewolucji, 1789, narastanie elementów kapitalistycznych w gospodarce, wzrost znaczenia mieszczaństwa, monarchia absolutna jako anachronizm wobec postępu, idee reform gospodarczych, doświadczenia angielskiej monarchii konstytucyjnej, Stany Zjednoczone, zniesienie feudalizmu. Ponadto w treści notatki znajdują się następujące terminy, pojęcia, daty: absolutyzm oświecony, Prusy, Austria, postulaty filozofów, Monteskiusz, Rousseau, kryzys gospodarczy, 1770, spadek produkcji przemysłowej, bezrobocie, nieurodzaj w rolnictwie, zaostrzenie konfliktów społecznych, nadużycia szlachty, 1789 Stany Generalne, Parlament, żądania zmian ustrojowych, Konstytuanta, 9 lipca, Zgromadzenie Narodowe, 14 lipca, zdobycie Bastylii, wielka trwoga.
Geneza i wybuch rewolucji francuskiej
Utrwalone za Ludwika XIV rządy absolutne przetrwały bez istotnych zmian okres rządów jego następców: Ludwika XV (1715-74) i Ludwika XVI (1774-92), aż do wybuchu rewolucji w 1789 roku.
Tymczasem wiek XVIII przyniósł ze sobą dalsze przemiany:- szybkie narastanie kapitalistycznych elementów w gospodarce;- wzrost znaczenia mieszczaństwa;- nowe idee polityczne i ekonomiczne.Wszystko to nie mieściło się w ramach dotychczasowego ustroju. Monarchia absolutna stawała się coraz bardziej rażącym anachronizmem, stojącym na zawadzie postępowi.W tych warunkach idee reform społeczno-gospodarczych i politycznych znajdowały oddźwięk w całym społeczeństwie francuskim. Docierały nawet do sfer rządzących, które tracić zaczęły wiarę w słuszność i celowość utrzymania istniejącego stanu rzeczy. Doświadczenia współczesnej angielskiej monarchii konstytucyjnej i przykład Stanów Zjednoczonych wskazywały właściwą drogę reformy. Monarchia francuska jednak podobnych reform przeprowadzić nie umiała i nie chciała.
W niektórych państwach (Prusy, Austria) podejmowano tymczasem reformy, mające na celu nie tyle likwidację feudalizmu, ile przeciwnie - utrwalenie monarchii absolutnej przez zniesienie lub ograniczenie najbardziej rażących przeżytków ustroju feudalnego.Państwa te przyjęły system określany mianem absolutyzmu oświeconego.We Francji nawet reformy tego typu nie zostały przeprowadzone, a usiłowania idące w tym kierunku spaliły na panewce.
Do przyspieszenia wybuchu rewolucji, oprócz postulatów XVIII w. francuskich filozofów (Monteskiusz , Rousseau), przyczynił się wzrost napięcia społecznego, wywołany przez kryzys gospodarczy, który Francja zaczęła bardzo dotkliwie odczuwać po 1770 roku.Do tego bowiem czasu Francja przeżywała w połowie XVIII wieku okres bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego, któremu towarzyszył stały wzrost cen.Wywołało to znaczną rozbudowę przemysłu, w którym do znaczenia doszła produkcja mechaniczna.
Poprawił się stan rolnictwa, co wywołało zwiększony popyt wsi na produkty przemysłowe. Rozwijał się handel, któremu sprzyjała rozbudowa sieci dróg bitych.Ustalenie się cen w 1770 roku, a następnie ich gwałtowny spadek od roku 1778 - wywołały załamanie się całej gospodarki, a to dotknęło zwłaszcza przemysłowców i rolników, którzy, wykorzystując poprzednią koniunkturę, wprowadzili nową technikę w produkcji. Dochody ich
(…)
… absolutyzmu, wejście na równię pochyłą, która musiała doprowadzić do rewolucyjnego przewrotu. Stany Generalne nie były zwoływane od 175 lat. Niemniej jednak nawiązano do dawnego wzoru - tj. do zasady, że duchowieństwo, szlachta i mieszczaństwo (stan trzeci) powołują w każdym stanie na własną rękę swych posłów dla utworzenia trzech stanowych kolegiów poselskich. Wobec nacisków król zgodził się na innowację…
… szlachty w państwie stanął na drodze dążeniom mieszczaństwa do udziału w rządach. Pretendowały do tego przede wszystkim wyższe jego warstwy zepchnięte do roli pozbawionego przywilejów stanu trzeciego. Fatalna sytuacja gospodarcza kraju i wzrastający deficyt budżetowy skarbu królewskiego dawały tym warstwom mieszczaństwa znakomite argumenty, zdolne do zmobilizowania całego stanu trzeciego wraz z chłopami…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)