Geneza i rozwój nauki o zarządzaniu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1106
Wyświetleń: 2709
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza i rozwój nauki o zarządzaniu - strona 1 Geneza i rozwój nauki o zarządzaniu - strona 2 Geneza i rozwój nauki o zarządzaniu - strona 3

Fragment notatki:

GENEZA I ROZWÓJ NAUK O ZARZĄDZANIU DEFINICJE Zarządzanie jest sztuką osiągania zamierzonych rezultatów przez innych ludzi, zarządzający (menedżerowie) osiągają cele organizacji poprzez organizowanie pracy innych, a nie przez wykonywanie zadań osobiście.
Zarządzanie to działalność kierownicza polegająca na ustalaniu celów i powodowaniu ich realizacji w organizacjach podległych zarządzającemu, na podstawie własności środków produkcji lub dyspozycji nimi (wg Gilińskiego).
Zarządzanie to działanie polegające na dysponowaniu zasobami (wg prof. T. Pszczołkowskiego).
Zarządzanie to zestaw działań (planowanie, organizowanie, motywowanie, kontrola) skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe, informacyjne) wykorzystywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji. (wg Griffina).
KIERUNKI KLASYCZNY ( Usprawnianie pracy, efektywność produkcji, specjalizacja, zasady kierowania organizacją, doskonalenie struktur organizacyjnych ) Technologiczny - traktował człowieka jako element maszyny
Administracyjny - istotę stanowi organizacja pracy kierowniczej i problematyka struktur organizacyjnych (intensyfikacja pracy psychicznej wpływającą na fizyczną)
Henri Fayol był pierwszym klasykiem nauk o zarządzaniu, wyróżnił on 4 sekwencje postępowania:
Planowanie
Organizowanie
Motywowanie
Kontrolowanie
HUMANIZUJĄCY Socjologiczny
Psychologiczny
Behawioralny
WSPÓŁCZESNY Systemowy
NURTY (OPCJA DRUGA) NURT KLASYCZNY (TRADYCYJNY) - nurt klasyczny opiera sie na stereotypie człowieka ekonomicznego. W tym stereotypie człowiek ekonomiczny to istota kalkulująca głównie, jeśli nie wyłącznie, korzyści materialne. Należy zatem oddziaływać na niego przede wszystkim za pomocą bodźców materialnych zarówno pozytywnych (nagród) jak i negatywnych (kar).
NURT PSYCHO - SOCJOLOGICZNY - (inspiracja: zachowania ludzkie w organizacji): opiera sie na koncepcji człowieka społecznego. Bardzo silnym źródłem motywacji zachowań ludzi są stosunki społeczne a zwłaszcza relacje z innymi uczestnikami organizacji. skupia się na zjawiskach społecznych. Bada się w nim zachowanie różnych tak grup, jak i zachowania indywidualne w różnych sytuacjach organizacyjnych. Celem twórców tego nurtu jest poznanie praw rządzących ludzkim zachowaniem oraz rozwojem stosunków międzyludzkich. Człowiek postrzegany jest jako człowiek społeczny.
BEHAWIORALNY - pokazujący jak układ personalny grupy wpływa na wyniki (human relations).
niska wydajność pracy wynika z konfliktów
podstawą tego kierunku jest to że każdy człowiek wchodzący do organizacji wnosi do niej swoje własne potrzeby i hierarchię wartości


(…)

… ma poczucie że tylko poprzez najlepszą pracę w tej firmie będzie równocześnie realizował swoje cele życiowe
większe zarobki
awans
realizowanie własnych celów życiowych
dobre układy interpersonalne
NURT SYSTEMOWY (CYBERNETYKA): wykorzystując do badań i opisu organizacji dorobek ogólnej teorii systemów i cybernetyki bada organizacje jako całość Przedmiotem zainteresowania badaczy są nie tylko elementy systemu…
…)
LINIOWA - podstawowy typ struktury organizacyjnej charakterystyczny dla małych organizacji. W strukturze liniowej występuje wyraźna linia podporządkowania, władza jest zazwyczaj scentralizowana, najczęściej wszystkie ważniejsze decyzje przy realizacji celów organizacji podejmowane są przez jedną osobę: fundatora, szefa firmy itp. Struktura Liniowa: zakłada, że każdy pracownik ma 1 przełożonego, który wydaje mu polecenia w tej samej linii przekazywane są też inf. „Droga służbowa” w tej strukturze kierownictwo org. podejmuje decyzje strategiczne, taktyczne i operacyjne oraz prowadzi kontrole.
FUNKCJONALNA - jeden z typów struktury organizacyjnej charakteryzujący się występowaniem działów funkcjonalnych kierowanych przez specjalistów oraz złamaną zasadą jedności rozkazodawstwa. W strukturze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz