Genealogia a niektóre inne nauki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Genealogia a niektóre inne nauki - strona 1

Fragment notatki:

Genealogia a niektóre inne nauki:
Genetyka jest nauką przyrodniczą, która budzi najwięcej zainteresowań wśród genealogów. Zajmuje się głównie zagadnieniami dziedzictwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie, dziedzictwa będącego wynikiem dziedzicznych cech i oddziaływania środowiska. Podwaliny pod współczesną genetykę kładli Gregor Mendel i Francis Galton.
Endogenia zawieranie małżeństw wśród bliskich krewnych.
Rasizm lub jego łagodniejsza forma segregacja rasowa rodził się i rodzi opierając się na źle zinterpretowanym prawie genetyki. Np. hipoteza mieszania się krwi prowadziła do wniosku że na skutek małżeństw pomiędzy ludźmi o odmiennym kolorze skóry nastąpi zanik wszelkich ras. Stąd nakaz obrony rasy białej. Badania genealogiczne są w stanie zadać kłam takim poglądom, Wykazują bowiem, że zjawisko mieszania się krwi występowało zawsze.
Demografia przez badania genealogiczne może uzyskać wiele danych jak np.: długowieczność, czas zawierania małżeństwa, płodność, bezdzietność.
Socjologia zwłaszcza socjologia grup społecznych otwiera nowe możliwości przed genealogią rozszerzając jej zakres badań. Więź biologiczna, więź krwi wywiera różnoraki wpływ na tworzenie się więzi społecznej. Kształtuje różnorakie więzi grupowe. Socjologia badając więź społeczną interesuje się przede wszystkim dziedzictwem kulturowym, kształtowanym przez samego człowieka.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz