Gatunki drewna stosowane w konstrukcjach mostowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gatunki drewna stosowane w konstrukcjach mostowych - wykład - strona 1 Gatunki drewna stosowane w konstrukcjach mostowych - wykład - strona 2 Gatunki drewna stosowane w konstrukcjach mostowych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Gatunki drewna stosowane w konstrukcjach mostowych
Właściwości drewna uzależnione są od wielu czynników, między innymi od gatun­ku i warunków wzrostu drzewa, sposobu obróbki i suszenia. Drewno można ogól­nie podzielić na miękkie i twarde w zależności od ich budowy komórkowej.
Przy budowie mostów na elementy główne stosuje się przeważnie drewno mięk­kie (iglaste). Drewno twarde (liściaste) stosowane jest do elementów drobnowy-miarowych. Do połączeń elementów z drewna iglastego należy stosować drewno liściaste wyższej klasy niż elementy łączone [208]. Najczęściej wykorzystywane w Pol­sce drewno twarde to dębowe, bukowe oraz (rzadziej) akacjowe, jesionowe i gra­bowe. Wśród iglastych dominuje sosna, w dalszej kolejności świerk i jodła [17].
Natomiast stosowany na świecie asortyment jest dużo większy. Podano go w ta­blicy 3-1 [3], [17]. Szczególnie w małym stopniu wykorzystuje się drewno z drzew iglastych.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz