Funkcje Zgierza na podstawie planu miasta

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcje Zgierza na podstawie planu miasta - strona 1 Funkcje Zgierza na podstawie planu miasta - strona 2 Funkcje Zgierza na podstawie planu miasta - strona 3

Fragment notatki:


Magdalena Stec 08.12.2011
Funkcje Zgierza na podstawie planu miasta Zgierz jest gminą miejską, a także siedzibą powiatu zgierskiego, leży w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą. Od południa graniczy z Łodzią. Powierzchnia miasta to 42 km 2 . Zgierz liczy ponad 58 tys. mieszkańców (GUS, 2007).
Jako miasto powiatowe i siedziba gminy Zgierz pełni ważną funkcję administracyjną. W centrum miasta znajdują się Urząd Gminy, Sąd rejonowy, Rejonowy Urząd Pracy, a na Południe, przy ulicy Sadowej mieści się Starostwo Powiatowe.
Wśród funkcji egzogenicznych wyróżnić możemy funkcję przemysłową, transportową, częściowo, wspomnianą wcześniej funkcję administracyjną, a także usługową i turystyczną.
Przez miasto przebiegają trasy komunikacyjne, m.in. droga krajowa nr 1, będąca zarazem trasą o znaczeniu międzynarodowym o numerze E75 łącząca Półwysep Bałkański z Europą Północną. Przez Zgierz przebiega również droga krajowa nr 71, stanowiąca obwodnicę Łodzi. Miasto posiada stację kolejową Zgierz oraz dwa przystanki kolejowe - Zgierz Północ i Jedlicze Łódzkie. Są to najważniejsze z trasy komunikacyjne świadczące o transportowej funkcji miasta.
Zgierz jest również miastem przemysłowym. Zakłady przemysłowe usytuowane są w różnych częściach miasta. W dzielnicy Rudunki znajdują się Zakłady Przemysłu Wełnianego „Zeltor”, Polopren (przemysł chemiczny) oraz Zakład Urządzeń Transportowych. Na południowy-zachód od centrum znajdują się największe powierzchniowo Zakłady Przemysłu Barwników „Boruta”, przekształcone w 2004 roku na Park Przemysłowy „Boruta” Zgierz (PAIiIZ, 2011). Na wschód od centrum usytuowany jest Przedsiębiorstwo Odzieżowe „Zeta”.
W Zgierzu znajdują się liczne zabytkowe kamienice, kościoły, ponadto Muzeum Miasta Zgierza przy ulicy Dąbrowskiego. W mieście wytyczone zostały także szlaki turystyczne.
Miasto pełni również funkcję medyczną. W Zgierzu istnieją trzy szpitale. Szpital Przemysłowy, przy zakładach „Boruta”, Szpital Wojewódzki na północny-zachód od centrum oraz Szpital Miejski na wschód od centrum.
Jako ośrodek miejski Zgierz zaspokaja również potrzeby swoich mieszkańców, pełni zatem szereg funkcji endogenicznych. Jest to m.in. administracja, oświata czy rekreacja.
Na terenie miasta istnieją szkoły podstawowe, gimnazja, a także licea, usytuowane w różnych dzielnicach. W Zgierzu znajduje się także Szkoła Muzyczna przy ulicy Sokołowskiej.
W obręba miast włączone są duże kompleksy leśne. Na południu jest o Las Okręglik i Las Chełmy, na zachodzie Las Krogulec, a na Północy miasta Las Dąbrówka. Praktycznie w każdej z dzielnic, z wyjątkiem Starego Miasta znajdują się ogródki działkowe. W centrum miasta znajduje się Staw Miejski. W Zgierzu są liczne ośrodki sportu i rekreacji, m.in: Stadion MOSiR, Hala Sportowa na południowym wschodzie, MOSiR „Malinka” i „Nowa Gdynia” na południe od centrum, na północy są to: Stadion KS „Włókniarz” i wyciąg narciarski zlokalizowany na Górach Wilamowskich. Wszystkie wymienione powyżej kompleksy i placówki spełniają funkcję rekreacyjną.

(…)

…, wyznaczony na podstawie planu miasta, należy wspomnieć oczyszczalnie ścieków leżącą w pobliżu Zakładów „Boruta”. Nie można jednak określić czy oczyszczane są w niej tylko i wyłącznie ścieki powstające w zakładzie, czy spełnia też ważną rolę przy oczyszczaniu ścieków komunalnych.
Bibliografia:
Plan miasta „Zgierz”, 1998, PPWK im E. Romera, Warszawa-Wrocław
GUS [http://WWW.stat.gov.pl]
Miasto Zgierz…

Magdalena Stec 08.12.2011
Funkcje Zgierza na podstawie planu miasta
Zgierz jest gminą miejską, a także siedzibą powiatu zgierskiego, leży w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą. Od południa graniczy z Łodzią. Powierzchnia miasta to 42 km2. Zgierz liczy ponad 58 tys. mieszkańców (GUS, 2007).
Jako miasto powiatowe i siedziba gminy Zgierz pełni ważną funkcję administracyjną. W centrum miasta…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz