Fundusze strukturalne, programy operacyjne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fundusze strukturalne, programy operacyjne - strona 1

Fragment notatki:



Wypracowanie zajmuje 17 stron pliku doc., zostało napisane na przedmiot fundusze strukturalne Unii Europejskiej, prowadzone przez dr Ewę Szostak na Uniwersytecie Wrocławskim.

W wypracowaniu zostały omówione, m.in. takie kwestie jak: reformy funduszy strukturalnych, zasady stosowane w polityce strukturalnej UE, konwergencja.

Praca została również opatrzona w bibliografię, tabele i wykresy.

Istota polityki strukturalnej Unii Europejskiej
Immanentną cechą Unii Europejskiej jest dążenie do wyrównania poziomu życia, zatrudnienia, infrastruktury i rozwoju ekonomicznego poszczególnych państw członkowskich. Zadania te są realizowane na gruncie polityki strukturalnej. Literatura przedmiotu nie definiuje jednak w sposób jednoznaczny pojęcia polityki strukturalnej. Spowodowane to jest między innymi brakiem definicji ustawowej tego zagadnienia. Podążając za Z. Mikołajewiczem należałoby uznać politykę strukturalną za całokształt środków i instrumentów ekonomicznych, prawnych, organizacyjnych i innych, wyrażających określone preferencje podmiotu gospodarczego i stosowanych w procesie kształtowania po danej przezeń struktury gospodarki”. Z kolei B. Winiarski definiuje politykę strukturalną jako część składową ogólnej polityki społeczno-gospodarczej państwa, która podejmuje wszystkie jego oddziaływania na kierunki i dynamikę przekształceń struktury społeczno gospodarczej kraju. Odmienne stanowisku reprezentuje A. Karpiński, który twierdzi, „że polityka strukturalna obejmuje całokształt środków i narzędzi ekonomicznych oraz preferencji, stosowanych do kształtowania struktury produkcji, struktury jej rozmieszczenia terytorialnego i struktury obrotów z zagranicą”. Od samych początków tworzenia się struktur Unii Europejskiej, kwestia polityki strukturalnej odgrywała znaczną rolę. Początki polityki spójności (która jest pojęciem szerszym od polityki strukturalnej) sięgają czasów Traktatu Rzymskiego z 1957 roku. Wówczas jednym z podstawowych założeń zapisu w preambule było zobowiązanie państw członkowskich do wzmacniania spójności gospodarczej i zabezpieczania ich harmonijnego rozwoju poprzez redukcję istniejących między regionami zróżnicowań. W celu realizacji zadań wyznaczonych przez Traktat Rzymski powołano Europejski Bank Inwestycyjny, którego działalność miała przyczyniać się do podnoszenia poziomu regionów słabiej rozwiniętych, tworzenia nowych i modernizacji istniejących przedsiębiorstw oraz do realizacji projektów mających znaczenie dla wielu państw członkowskich. Dwa pierwsze fundusze strukturalne powstały w 1958 roku. Był to Europejski Fundusz Socjalny (ESF) i Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnych. Zadaniem obu funduszy było wdrażanie postanowień Traktatu Rzymskiego. W 1975 roku, kiedy to do wspólnoty dołaczyły kolejne kraje jak Dania, Irlandia i Wielka Brytania, został utworzony Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Podstawowym celem EFRR było: „neutralizowanie regionalnych nierównowag wewnątrz Wspólnot wynikających w szczególności z dominacji rolnictwa, zmian w przemyśle i strukturalnego bezrobocia”. W pierwszym okresie funkcjonowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jego środki przeznaczane były wyłącznie na wspieranie polityk regionalnych, których kierunki były określane przez poszczególne państwa należące do wspólnoty

(…)

… (badania i rozwój), technologie informacyjno-komunikacyjne oraz efektywność administracji publicznej i usług publicznych. Finansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Funduszu Spójności. Drugi cel, określany jest mianem „konkurencyjność regionalna i zatrudnienie”. Ukierunkowany został na zwiększanie konkurencyjności i poprawę…
… jest 90% budżetu Funduszy Strukturalnych, czyli prawie 140 mld EURO.
Regionalny Program dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską 4 września 2007 roku. Program jest zarządzany na poziomie regionalnym, a Instytucją Zarządzającą RPO jest Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Na realizację Program dla Województwa Dolnośląskiego przeznaczono  (po zwiększeniu alokacji o dodatkowe środki z Krajowej Rezerwy Wykonania i Dostosowania Technicznego) łącznie 1 576 674 016 euro. Celem głównym RPO Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 jest podniesienie poziomu życia mieszkańców Dolnego Śląska oraz poprawa konkurencyjności regionu, tak więc w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów…
… strukturalnych w Polsce” , Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Departament Koordynacji Polityki Strukturalnej, Warszawa, Lipiec 2004.
Ciepielewska M., Uzgodnienia berlińskie w sprawie funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, Wspólnoty Europejskie 5/1999
„Ogólne zasady wdrażanie funduszy strukturalnych w Polsce” , Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Departament Koordynacji Polityki Strukturalnej, Warszawa, Lipiec…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz