Fundamenty pośrednie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fundamenty pośrednie - strona 1 Fundamenty pośrednie - strona 2

Fragment notatki:

Fundamenty pośrednie
Jeżeli istnieje konieczność pośredniego posado­wienia obiektu budowlanego, to pod jego funda­menty wprowadza się pale (w tym mikropale), studnie bądź ściany szczelinowe (por. rys. 6.1), które obciążenia przekazywane przez funda­menty przenoszą na położone głębiej warstwy podłoża gruntowego.
Pal przekazuje obciążenie na podłoże grunto­we przez tarcie występujące na jego pobocznicy oraz przez docisk pod stopą pala. Najczęściej stosuje się pale betonowe lub żel­betowe, rzadziej - drewniane i stalowe. Ze względu na sposób wprowadzenia w grunt rozróżnia się pale wiercone (bez rury obsado-wej lub z rurą obsadową wyciąganą), wkręcane, wbijane, wciskane bądź wwibrowywane. Pale żelbetowe małej średnicy są nazywane mikropalami. Wykonuje się je jako wiercone (o średnicy do 300 mm) lub wbijane, wciska­ne, wwibrowywane bądź wkręcane (o średnicy do 150 mm), długości do około 30 m. Pale żel­betowe prefabrykowane mają zazwyczaj prze­krój poprzeczny od 250 x 250 do 400 x 400 mm i długość do 18 m.
Pale fundamentowe wykonywane w gruncie mają średnicę do 1800 mm, a nawet większą. Ich długość może być znaczna (nawet kilkadzie­siąt metrów). Ostatnio dość często stosuje się pale wiercone wykonywane metodą ciśnienio­wego betonowania ciągłego (pale CFA), śred­nicy 4004-1500 mm, oraz pale iniekcyjne wy­konywane metodą iniekcji strumieniowej, tzw. jet-grouting.
Roboty palowe wykonują (zgodnie z projek­tem) przedsiębiorstwa wyspecjalizowane. Prze­bieg robót palowych na budowie powinien być odnotowany w dzienniku wykonywania pali. W odniesieniu do każdego pala należy sporzą­dzić metrykę jego wykonania. Na palach opiera się fundamenty w postaci ław, stóp, rusztów bądź płyt żelbetowych. Pa­le pod ławami fundamentowymi rozmieszcza się zazwyczaj w dwóch rzędach, symetrycznie (rys. 6.26a) lub mijankowo (rys. 6.26b). Pod ławą obciążoną słupami pale sytuuje się zazwy­czaj w sposób pokazany na rys. 6.26c. Pod sto­pami stosuje się co najmniej 3 pale (rys. 6.26d).
Oprócz pali jako elementy pośredniego posa­dowienia fundamentów obiektów budowlanych stosuje się ściany szczelinowe (najczęściej gru­bości 600 lub 800 mm), a niekiedy również studnie.
Ściany szczelinowe często w trakcie budowy spełniają rolę obudowy wykopu pod część pod­ziemną budynku.
Taką obudowę należy w trakcie realizacji wy­kopu i części podziemnej konstrukcji budyn­ku odpowiednio rozpierać. Ściany szczelinowe - podobnie jak pale - są wykonywane przez przedsiębiorstwa wyspecjalizowane. Rozwiąza­nia tych elementów posadowienia są podawane w projekcie.
Roboty związane z wykonywaniem fundamen­tów pośrednich powinny być prowadzone pod ścisłym nadzorem technicznym, a przebieg ro­bót kontrolowany zgodnie z wymaganiami po­danymi w projekcie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz