Friedman-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Friedman-opracowanie - strona 1 Friedman-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

M. Friedman
1.      Dlaczego wg Friedmana w latach 30-50 wśród większości ekonomistów panowało przekonanie o nieefektywności polityki pieniężnej?
W latach 30-50 polityka pieniężna spotkała się z nast. zarzutami:
-wg. Keyenes'a: jeżeli preferencja płynności jest absolutna lub prawie absolutna (co możliwe w okresach poważnego bezrobocia) nie można obniżyć stóp procentowych za pomocą środków polityki pieniężnej
-wg. Hansena: jeżeli stopy procentowe w niewielkim stopniu wpływają na inwestycje i konsumpcję to nawet gdyby można było je obniżyć to niewielki byłby z tego pożytek
Argumentowano, że kryzysu wywołanego przez skurczenie się inwestycji lub brak okazji do inwestowania, lub przez uporczywe oszczędzanie nie można powstrzymać środkami polityki pieniężnej.
2.      Jakie były przyczyny zmiany tego stanowiska i odrodzenia wiary w „moc polityki pieniężnej” w latach 60.?
Zmiana stanowiska nastąpiła na mocy zawartego układ między Systemem Rezerwy Federalnej a Skarbem Państwa w 1951 r. Był on następstwem pogarszającej się sytuacji i rozczarowania do polityki gospodarczej (do praktycznych i politycznych możliwości wykorzystywania jej w celu oddziaływania na ogólny popyt). - polityka taniego pieniądza ponosiła fiasko w wielu krajach
- Banki Centralne zmuszone były zaniechać utrzymywania stopy procentowej na niskim poziomie
3.      Dlaczego wg Friedmana polityka pieniężna nie może w długim okresie utrzymywać stopy procentowej na wybranym poziomie? Opisz mechanizm wskazany przez Friedmana.
W długim okresie pieniądz jest neutralny. Nie ma wpływu na sferę realną:
wielkość produkcji, poziom bezrobocia, ceny względne, stopę procentową. Wpływ na wielkości realne pieniądz ma tylko w krótkim okresie.
4.      Jakiego typu polityka pieniężna mogła by wg Friedmana, pomimo wszystko, w długim okresie zmniejszyć stopę bezrobocia?
5.      Co to jest „naturalna stopa bezrobocia”? Jakie są jej charakterystyczne cechy (np. s. 274 i inne)?
W każdym momencie istnieje pewien poziom bezrobocia, którego cechą jest to, że odpowiada stanowi równowagi w strukturze realnych stawek płac. Wtedy płace realne mają tendencję do podnoszenia się przeciętnie wg normalnej długookresowej stopy (takiej, że akumulacja kapitału, ulepszenia technologiczne przebiegają wg długookresowych trendów).
6.      Czy „naturalną stopę bezrobocia” można zmniejszyć środkami polityki gospodarczej? Jeżeli tak - to jakimi?
Istnieje wiele właściwości rynku, które determinują poziom naturalnej stopy bezrobocia. Nie jest ona stała i niezmienna. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz