Francuskie czasopisma prestiżowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Francuskie czasopisma prestiżowe-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

FRANCUSKIE CZASOPISMA PRESTIŻOWE.
Do elitarnej grupy czasopism interpretacyjnych należą: l'Express, Le Nouvel Observateur, Le Point, l'Evenement du jeudi.
l'Express- Założony w 1953 roku przez Jean-Jacques Servan-Schreibera. W latach 1953-64 stał się pismem bardziej opinii niż informacji, ale zakończenie konfliktu algierskiego sprzyjało odpolitycznieniu prasy i otworzyło zapotrzebowanie na nowy typ periodyków. J.J. Servan-Schreiber usiłował wyjść temu na przeciw przekształcając l'Express w magazyn zbliżony do Time czy Economist, a więc bardziej neutralny, dający priorytet zdarzeniom przed komentarzem. Wielu dziennikarzy nie godziło się na te zmiany i w związku z tym opuścili redakcję, zasilili nowy tygodnik powstały w 1964 roku Le Nouvel Observateur. Le Nouvel Observateur- Powstał w 1964 roku. Stanowił kontynuację pisma l'Observateur (założonego w 1950 roku), przekształconego w l'Observateur d'Aujourdhui i France-Observateur. Zrodziły go trudności finansowe i konflikty w tych pismach. Inicjatorem powstania pisma był Claude Perdriel. Dzięki rozłamowi w l'Express wiele wybitnych postaci znalazło się w nowym magazynie politycznym, komentującym, zbliżonym do lewicy, ale o dość niejednorodnym obliczu. Zajmuje drugie miejsce (za l'Express) pod względem sprzedaży w kategorii magazynów informacyjnych.
Le Point- Pojawił się na rynku francuskim w 1972 roku. Jest finansowany przez grupę Hachette, kierowany przez Oliviera Chevrillon, który także wycofał się z l'Express. Jest to pismo orientacji prawicowej, adresowane do zwykłych ludzi, poruszające ich codzienne problemy.
l'Evenement du jeudi- Pojawił się w 1984 roku. 30% udziałów należy do Hachette. Oprócz tego do czasopism prestiżowych można zaliczyć wybitnego przedstawiciela magazynów ekonomicznych:
l'Expansion- Założony w 1967 roku przez Jean-Louisa Servan-Schreibera i Jean Boissonat. Jest to ekskluzywne czasopismo w okazałej szacie graficznej, imponujące bogactwem informacji ekonomiczno-finansowych, a także poziomem swoich komentarzy.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz