Formy prawne przedsiębiorstw rolniczych w Polsce i kierunki przekształceń własnościowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy prawne przedsiębiorstw rolniczych w Polsce i kierunki przekształceń własnościowych - strona 1 Formy prawne przedsiębiorstw rolniczych w Polsce i kierunki przekształceń własnościowych - strona 2 Formy prawne przedsiębiorstw rolniczych w Polsce i kierunki przekształceń własnościowych - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD VII - Formy prawne przedsiębiorstw rolniczych w Polsce i kierunki przekształceń własnościowych. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność rolniczą występują w różnych formach prawnych. Forma prawna określa: Kto ponosi odpowiedzialność materialną i podejmuje ryzyko, Kto sprawuje funkcje kierownicze i jest uprawniony do reprezentowania przedsiębiorstwa na zewnątrz, Jakie są źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa i jak określona jest zdolność do zaciągania i obsługi kredytów, Kto jest płatnikiem podatku, Kto decyduje o podziale zysku i pokrywa straty. Zalety i wady przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Najbardziej popularną formą prawną przedsiębiorstw jest przedsiębiorstwo osoby fizycznej , której to formie odpowiadają gospodarstwa indywidualne, prowadzące produkcję towarową. Są one zaewidencjonowane w Urzędzie Gminy w Gminnym Rejestrze Gospodarstw Rolniczych. Przedsiębiorstwo os. fizycznej w rolnictwie i poza nie posiada osobowości prawnej. . W rolnictwie nie wymagane jest zgłoszenie działalności, poza rolnictwem wymagane. Podstawą prawną w rolnictwie są różne akty prawne. Płatnikiem podatku rolnego jest rolnik. Ponosi on odpowiedzialność materialną za zobowiązania gospodarstwa majątkiem gospodarstwa i majątkiem osobistym. W tym przedsiębiorstwie funkcje kierownicze, wykonawcze i kontrolne sprawuje rolnik osobiście z członkami swojej rodziny. On też decyduje o podziale zysku. Najczęściej rolnik jest właścicielem użytkowanego gospodarstwa. Zdarzają się sytuacje, kiedy rolnik dzierżawi gospodarstwo( ziemię i budynki ). Zawsze lub prawie zawsze jest właścicielem majątku ruchomego( maszyn, ciągników, środków obrotowych). W przedsiębiorstwie osoby fizycznej nie odróżnia się majątku przedsiębiorstwa od majątku właściciela. Oznacza to, że osoba fizyczna prowadząc działalność gospodarczą odpowiada za zobowiązania przedsiębiorstwa całym swoim majątkiem osobistym. Jest to znaczna wada tej formy prawnej, gdyż przenosi ryzyko związane z działalnością gospodarczą na gospodarstwo domowe. Forma ta jednak ma istotne zalety, zwłaszcza w odniesieniu do gospodarstw rodzinnych. Wiąże się one z dużą elastycznością, głównie czynnika pracy. Dzięki temu może ono sprostać zmiennemu zapotrzebowaniu na pracę, związanemu z sezonowością prac. Drugą pozytywną cechą jest duża elastyczność w zakresie reakcji na zmiany w poziomie dochodów. Rodzina rolnicza na bieżąco reaguje na poziom przychodów ze sprzedaży . Zalety : - relatywnie niski kapitał początkowy, Wady: - nieograniczona odpowiedzialność, - niewielki zakres regulacji, - brak ciągłości firmy,

(…)

… wspólnicy. Spółka komandytowa, nie posiada osobowości prawnej. Musi być zarejestrowana w Rejestrze Handlowym(Regon).Podstawą prawną jest kodeks Handlowy. Wspólnicy płacą podatek dochodowy. Występują w niej dwie grupy wspólników: komplementariusze i komandytariusze. Funkcje kierownicze w tego rodzaju spółce sprawuje przedstawiciel komplementariuszy, który za zobowiązania spółki odpowiada, oprócz majątkiem spółki, także majątkiem osobistym. On też sprawuje funkcje kierownicze i kontrolne. Natomiast komandytariusz wnosi do spółki kapitał i nie uczestniczy czynnie w zarządzaniu. Jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki ograniczona jest do wartości sumy komandytowej, która jest określona w umowie spółki. Nie odpowiada majątkiem osobistym. Własność prywatna.
Udział spółek osobowych i komandytowych…
… z przedsiębiorstw część mienia i tu spółkę z osobami fizycznymi i ta spółka funkcjonowała na terenie macierzystego przedsiębiorstwa.
Można było łączyć i dzielić przedsiębiorstwa. Część zakładów tworzyła samodzielne przedsiębiorstwa.
(art. 25) można było dokonać likwidacji przedsiębiorstwa na mocy decyzji sądowej, w przedsiębiorstwie pojawił się syndyk(w celu pokrycia roszczeń wierzycieli). Załoga liczyła…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz