Formy porozumień monopolistycznych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 581
Wyświetleń: 3010
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy porozumień monopolistycznych - strona 1 Formy porozumień monopolistycznych - strona 2 Formy porozumień monopolistycznych - strona 3

Fragment notatki:

Typowe formy porozumień monopolistycznych.
Monopol jest strukturą rynku w której jedna firma opanowywuje cały rynek. Jest to całkowite przeciwieństwo konkurencji. Jest to struktura rynku w której firma nie napotyka presji konkurencji ze strony innych przedsiębiorstw. Monopol istnieje dzięki barierom które nie pozwalają wejść na rynek konkurencji. Mogą być to bariery prawne (np. wtedy kiedy firma posiada patent). Bariery socjologiczne albo naturalne bariery kiedy firma ma nie spotykaną zdolność do wyprodukowania czegoś, czego inne przedsiębiorstwa nie potrafią.
Źródłem praktyk monopolistycznych mogą być porozumienia pomiędzy konkurentami, dotyczące: cen, podziału rynków zbytu lub zaopatrzenia wg. kryteriów podmiotowych, produktowych, sprzedaży lub skupu; ograniczenia dostępu do rynku firmom nie uczestniczącym w porozumieniu; określania warunków umów zawierających z kontrahentami.
Wyróżniamy następujące typowe formy porozumień monopolistycznych: Kartel
Syndykat
Trust
Koncern
Konglomerat
Poele i ringi
Holding
Kartel jest to forma porozumienia lub stowarzyszenia producentów lub sprzedawców, którego celem jest wyeliminowanie konkurencji. Chodzi więc o zdobycie takiego udziału na rynku, który zapewniłby kartelowi pozycję dominująca (powyżej 30% do 55% udziału w rynku) lub pozycje monopolistyczną (powyżej 85% udziału w rynku lub pozycję monopolu (100% udziału w rynku i brak substytów do sprzedawanego produktu)
Zdobycie jednej z powyższych pozycji na rynku pozwala kartelowi na zaplanowanie takiej wielkości produkcji i sprzedaży, dzięki której można ustalić na rynku taka cenę, która przy danych kosztach członków kartelu pozwala im maksymalizować zysk. Im większy udział w rynku ma kartel, tym te możliwości są większe. Ustawodawstwa antymonopolowe wielu krajów świata zakazują powstaniu karteli wewnątrz poszczególnych krajów, próbując chronić odbiorców (konsumentów), którzy na porozumieniach kartelowych tracą podwójnie: mogą nabywać mniejsza ilość produktów i usług, i to powyższej cenie. Kartele mogą również powstawać na rynku międzynarodowym i jego członkami mogą być państwa. Najsłynniejszym takim kartelem jest OPEC czyli organizacja krajów Eksportujących ropę Naftową
Przedsiębiorstwa kartelu walczą nieustannie miedzy sobą o przydziały kontyngentów, o wielkości udziałów rynkowych oraz o podział wspólnie osiąganych zysków. Powstające konflikty prowadzą w końcu do łamania ustaleń kartelowych przez niezadowolonych producentów. Z tej racji kartele są z natury formą niestabilną i po pewnym okresie funkcjonowania ulegają rozwiązaniu.


(…)

…, zmonopolizowanej w znaczącym stopniu dziedziny.
Przykładem konglomeratu jest działająca na polskim rynku firma amerykańska Procter and Gamble. Która zajmuje istotne miejsce nie tylko w produkcji artykułów sanitarnych dla kobiet I dzieci ( ponad 60 % produkcji tych wyrobów), lecz również w produkcji past do zębów, proszków do prania., maszynek do golenia oraz kawy. Inna znana firma Pepsico, która w Polsce wykupiła…
…-osobowej (komandytowej) lub funduszu powierniczego.
Syndykaty tworzone są przez uczestników rynków kapitałowych , nieruchomości i towarowych. Na rynku kapitałowym syndykaty są tworzone przez banki inwestycyjne i przez ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczeń ogólnych (z wyjątkiem ubezpieczeń na życie). Uczestnikami syndykatów na rynku nieruchomości są osoby fizyczne i prawne inwestujące w nieruchomości…
…, przedsiębiorstwa dystrybucji benzyn i oleju,stacje benzynowe itp.
Konglomeraty zaczęły powstawać po drugiej wojnie światowej jako wyraz ekspansji dużych firm monopolistycznych i rozszerzenia ich tradycyjnych działalności na inne dziedziny produkcji i handlu.
Monopol dominujący w danej dziedzinie produkcji zdobywa udziały w firmach z różnych gałęzi zwłaszcza w tych, gdzie istnieje mniejsza koncentracja produkcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz