Formy organizacji posłów i senatorów w parlamencie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1694
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy organizacji posłów i senatorów w parlamencie-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Formy organizacji posłów i senatorów w parlamencie.
Formami politycznej organizacji posłów i senatorów są kluby, koła i zespoły.
Kluby i koła muszą być zorganizowane na zasadzie politycznej tzn., że muszą grupować członków prezentujących określona orientacje polityczną.
Poseł lub senator może należeć tylko do jednego klubu lub koła, choć nie występuje zakaz zmiany barw klubowych w trakcie kadencji. Zawsze tez występuje grupa posłów-senatorów nie zrzeszonych.
Dla zorganizowania klubu wymagana jest liczba co najmniej 15 posłów bądź 7 senatorów, jeśli jest ich mniej mogą zorganizować tylko koło.
Klubom przyznane jest uprzywilejowane miejsce w izbie, są z mocy prawa reprezentowane w Konwencie Seniorów, a z mocy zwyczaju parlamentarnego w składzie Prezydium. Rolą klubów i kół jest stworzenie politycznych przesłanek funkcjonowania izby i podejmowania przez nią aktów i rozstrzygnięć. Ogólna struktura klubów i kół wyznacza przede wszystkim podział na obóz rządzący i opozycję. W ramach klubów formułowane są polityczne stanowiska poszczególnych partii i ugrupowań wobec kwestii, które są rozpatrywane przez parlament. Spoiwem i gwarantem jednolitości klubu jest tzw. dyscyplina klubowa. Polega na założeniu, że stanowisko wypracowane przez klub będzie reprezentowane przez jego członków w debatach i głosowaniach. W sprawach wyższej wagi klub podejmuje formalne uchwały wiążące jego członków. Naruszenie dyscypliny klubowej może mieć różne skutki np. brak poparcia przez klub w następnych wyborach.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz