8.2. Formaty wykorzystywane w PE plain text (txt) - format umożliwiający zapisanie „czystego” tekstu, bez informacji o dodatkowych elementach takich jak kolor i krój czcionki, tabele itp. Zaletą jest mała objętość takich archiwów, łatwość przeszukiwania (to naprawdę ważny atut) i przenośność (im bardziej skomplikowany format, tym większe problemy sprawia, trzeba dysponować odpowiednimi programami, systemami operacyjnymi itp.); Rich Text Format (RTF) - w plikach rtf można zapisać atrybuty tekstu (czcionka, kolor), tabele, grafikę, rozmieszczenie elementów na stronie, nagłówki, stopki. Najwygodniejszy format przenoszenia dokumentów, np. w biurze. Tworzenie archiwum w formacie rtf może sprawić pewne problemy. Ważna uwaga: format ten nie gwarantuje, że w innym programie/komputerze dokument będzie wyglądał identycznie, ale zgodność jest bardzo duża. HTML - format używany do tworzenia stron internetowych, ale przydatny także w tworzeniu innego typu archiwów. Umożliwia zapisanie tekstu wzbogaconego o takie elementy jak pogrubienie, pochylenie, tabelka, grafika, odnośniki do innych dokumentów i do internetu itp. Nie zapisuje położenia elementów na stronie. Jest łatwy do przetwarzania, dlatego nadaje się do tworzenia nawet dużych archiwów, objętość plików html jest stosunkowo mała. PDF (Portable Document Format) - wykorzystywany jest do tworzenia elektronicznych wersji książek i innych wydawnictw. Bardzo wiernie oddaje układ strony (niektóre wydawnictwa przekazują materiały do druku właśnie w formacie PDF). Format ten przydaje się wtedy, gdy potrzebujemy przechowywać wierną kopię jakiegoś wydawnictwa. Pliki są bardzo duże, pdf raczej nie nadaje się do tworzenia dużych baz danych z możliwością przeszukiwania. SGML lub XML - są to języki znaczników spokrewnione z html. Stosuje się je wtedy, kiedy najważniejsze jest zachowanie informacji o strukturze dokumentu (np. rozdziały, akapity, zdania wyróżnione itd.), a nie o jego wyglądzie. Formaty stosowane w niektórych wydawnictwach. Są bardzo łatwe do dalszego przetwarzania do innych formatów (np. txt, html, pdf i inne). Do stworzenia dokumentu SGML lub XML nie jest potrzebny żaden specjalny edytor. Ze względu — 46 — PUBLIKACJE ELEKTRONICZNE / Formaty wykorzystywane w PE
(…)
… przetwarzania do innych formatów (np. txt, html, pdf i inne). Do stworzenia dokumentu SGML lub XML nie jest potrzebny żaden specjalny edytor. Ze względu — 46 — PUBLIKACJE ELEKTRONICZNE / Formaty wykorzystywane w PE na elastyczność, wydaje się, że są to dwa najwygodniejsze formaty przechowywania danych. Dzieje elektronicznej sieci sięgają czasów zimnej wojny. Kiedy w 1957 r. Związek Radziecki wystrzelił Sputnika, Stany Zjednoczone postanowiły nie być gorsze w dziedzinie nowoczesnych technologii. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych utworzył organizację o nazwie ARPA (Advanced Research Projects Agency), która miała się zająć opracowywaniem nowych technologii na potrzeby armii. ARPA dostała m.in. za zadanie skonstruowanie nowoczesnego systemu łączności, który sprawdziłby się w czasie wojny, nawet wojny…
… - Pozyskiwanie danych z serwera danych. Klient może zażądać aby informacje opisujące sesje zostały przesłane z użyciem RTSP DESCRIBE, protokołu HTTP lub w inny sposób. Jeżeli prezentacja ma formę transmisji rozgałęzionej (ang. multicast), informacje opisujące sesje zawierają adresy typu rozgałęzionego i porty dedykowane dla danych o charakterze ciągłym. Jeżeli informacje przesyłane są jedynie do pojedynczego odbiorcy (ang. unicast), odbiorca określa miejsce odbioru danych z uwagi na ich bezpieczeństwo. „Zaproszenie” serwera danych do sesji. Serwer mediów może zostać „zaproszony” do udziału w trwającej konferencji w celu odtworzenia danych dla potrzeb użytkowników. Ten sposób pracy jest szczególnie użyteczny dla aplikacji uczących (nauka via Internet). …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)