biblioteki cyfrowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2527
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
biblioteki cyfrowe - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 3 strony. Jest zapisana w formacie WordPad. Zawiera informacje na temat biblioteka cyfrowa, wyszukiwanie ogólne, wyszukiwanie w katalogu, ZBC Pomerania. Krótko zwięźle i na temat, jak to mówią, czyli wszystko co studentom jest niezbędne. Notatka to właściwie skrzętnie notowany wykład doktora Tadeusza Brzozowskiego. Polecam wszystkim jego studentom, którzy nie notują na wykładach, zobaczcie ci straciliście.

Biblioteka cyfrowa (także: internetowa lub wirtualna; czasem z określeniem elektroniczna) — technologia umożliwiająca udostępnianie w Internecie obiektów w formie elektronicznej, takie jak książki, mapy, dokumenty, zdjęcia, pocztówki, grafikę, obiekty audio-wideo, obiekty muzealne, archiwalia itp.
Biblioteki cyfrowe nazywa się także archiwami cyfrowymi lub repozytoriami wiedzy.
Nazwa nawiązuje do klasycznych bibliotek, które wypożyczają zbiory we własnym lokalu, podczas gdy dostęp do biblioteki cyfrowej zazwyczaj może mieć każdy, wszędzie i zawsze, tj. bez wcześniejszego zapisywania się, z każdego miejsca na świecie (gdzie jest dostęp do Internetu) i o dowolnej porze (z wyjątkiem krótkich przerw na konserwację).
Biblioteka cyfrowa może być usługą klasycznej biblioteki (narodowej, uniwersyteckiej, miejskiej), archiwum, muzeum, osobnej fundacji, rzadko jest inicjatywą prywatną.
Należy odróżniać bibliotekę cyfrową opartą o specjalną platformę cyfrową (specjalistyczne oprogramowanie) do gromadzenia, przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania zasobów od zwykłych stron internetowych, na których zamieszczone są dowolnie skopiowane teksty.
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z masową digitalizacją, czy z powolnym procesem udostępniania dzieł, czy gromadzi się dzieła od początku dostępne w formie jako elektronicznej ("born digital") archiwa cyfrowe spełniają różne funkcje i służą różnym społecznościom. Generalnie jednak ich najważniejszą funkcją jest funkcja kulturowa - chodzi o zabezpieczenie dziedzictwa kultury, służbę nauce i edukacji.
Profesjonalna biblioteka cyfrowa opiera się o międzynarodowe standardy i dobre praktyki opracowane przez bibliotekarzy, archiwistów, muzealników i informatyków. Dzięki przestrzeganiu tych standardów biblioteki cyfrowe, archiwa i repozytoria działające w sieci mogą być przeszukiwane z jednego miejsca, mogą wymieniać się danymi a w przyszłości zabezpieczyć zasoby na długi czas.
W Polsce biblioteki cyfrowe rozwijają się od 2001. Najpierw były to tylko idee, a od 2003 także realizacje. Dziś w Polsce działa kilkanaście bibliotek cyfrowych, które tworzą polską sieć opartą o naukową sieć PIONIER. Możne je prawie wszystkie przeglądać na stronach Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Podstawowe formaty, w których udostępnia się publikacje tekstowe to:
TXT (niesformatowany tekst) — stosunkowo rzadko używany ze względu na brak możliwości wyróżniania fragmentów tekstu (stosowanego w oryginalnych publikacjach), a także np. specyfikacji kodowania znaków.
RTF (ang. Rich Text Format) — format umożliwiający uproszczone formatowanie tekstu, stosunkowo słabo zachowujący oryginalny wygląd dokumentu.
HTML (ang. HyperText Markup Language) — umożliwia szybką prezentację publikacji poprzez Internet (ze względu na szeroką dostępność przeglądarek internetowych), podobnie jak RTF umożliwiając stosowanie formatowania oraz umieszczania obrazków, ale również podobnie nie zachowujący oryginalnego wyglądu dokumentu.


(…)

… wideo (np. MPEG, WMV, AVI, Ogg).
wyszukiwanie ogólne Każda publikacja składa się z opisu (zestawu atrybutów, takich jak autor, tytuł, wydawca, słowa kluczowe itp.) oraz treści. Użytkownik, chcąc znaleźć interesujące go dane, tworzy wyrażenie wyszukiwawcze za pomocą słów i operatorów logicznych. Wyszukiwanie ogólne polega na wyszukiwaniu słów występujących w wyrażeniu wyszukiwawczym zarówno w opisach publikacji jak i w ich treści, oczywiście z uwzględniane operatorów logicznych. Wyszukiwanie ogólne może być przeprowadzone na poziomie całej WBC -- przeszukiwane są wtedy publikacje we wszystkich kolekcjach, lub na poziomie wybranej kolekcji -- przeszukiwane są wtedy tylko publikacje zgromadzone w tej kolekcji. Ten drugi sposób pozwala skrócić czas wyszukiwania oraz znacznie ogranicza liczbę uzyskanych…
… może być zrealizowane zarówno na poziomie całej biblioteki lub tylko w wybranej kolekcji. Dostępne publikacje- Funkcja ta pozwala na przeszukiwanie opisów bibliograficznych cyfrowych publikacji dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach, które udostępniają swoje dane serwisowi FBC. Możliwe jest przeszukiwanie całego opisu bądź też jego wybranego elementu (np. tytuł czy autor). Zestaw elementów zgodny…
…  Wydawnictwa Naukowego UP, materiały konferencyjne, multimedia (katalogi wystaw organizowanych w Bibliotece).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz