FORMALNA KONCEPCJA PAŃSTWA PRAWNEGO (RECHTSSTAAT)
Polski termin „państwo prawne” jest dosłownym tłumaczeniem niemieckiego terminu Rechtsstaat. Pojecie to było różnie rozumiane w zależności od okresu rozwoju doktryny prawa ustrojowego, w którym miało zastosowanie.
Po raz pierwszy pojęcia tego użył Placidus w 1798 r. Według niego Rechtsstaat oznaczało państwo, którego pierwszym i właściwym celem było zabezpieczenie praw człowieka.
Nowego sensu nabrał termin Rechtsstaat od momentu uchwalenia konstytucji bońskiej z 1949 roku. Zasady państwa prawnego wyinterpretowane przez niemiecki Trybunał i przedstawicieli doktryny to :
Państwo i władza państwowa są oparte na konstytucji, która jest najwyższym aktem prawnym
Relacja między obywatelem a państwem jest oparta na prawach zasadniczych czyli prawach człowieka i obywatela Władza państwowa nie jest skoncentrowana w jednym organie, ale podzielona według funkcji, na władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
Podstawą i granicą działania państwa jest prawo i konstytucja dla władzy ustawodawczej, ustawy i rozporządzenia - dla administracji i sądów.
Wobec ustawy każdy jest równy, Istnieje system odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych, polegający na ich odpowiedzialności karnej oraz odpowiedzialności za szkody wyrządzone obywatelom
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)