Formalna koncepcja państwa prawnego - omówienie - Rechtsstaat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 637
Wyświetleń: 2352
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formalna koncepcja państwa prawnego - omówienie -  Rechtsstaat  - strona 1

Fragment notatki:

FORMALNA KONCEPCJA PAŃSTWA PRAWNEGO (RECHTSSTAAT)
Polski termin „państwo prawne” jest dosłownym tłumaczeniem niemieckiego terminu Rechtsstaat. Pojecie to było różnie rozumiane w zależności od okresu rozwoju doktryny prawa ustrojowego, w którym miało zastosowanie.
Po raz pierwszy pojęcia tego użył Placidus w 1798 r. Według niego Rechtsstaat oznaczało państwo, którego pierwszym i właściwym celem było zabezpieczenie praw człowieka.
Nowego sensu nabrał termin Rechtsstaat od momentu uchwalenia konstytucji bońskiej z 1949 roku. Zasady państwa prawnego wyinterpretowane przez niemiecki Trybunał i przedstawicieli doktryny to :
Państwo i władza państwowa są oparte na konstytucji, która jest najwyższym aktem prawnym
Relacja między obywatelem a państwem jest oparta na prawach zasadniczych czyli prawach człowieka i obywatela Władza państwowa nie jest skoncentrowana w jednym organie, ale podzielona według funkcji, na władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
Podstawą i granicą działania państwa jest prawo i konstytucja dla władzy ustawodawczej, ustawy i rozporządzenia - dla administracji i sądów.
Wobec ustawy każdy jest równy, Istnieje system odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych, polegający na ich odpowiedzialności karnej oraz odpowiedzialności za szkody wyrządzone obywatelom ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz