Forma oświadczenia woli

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Forma oświadczenia woli - strona 1 Forma oświadczenia woli - strona 2

Fragment notatki:

Olejniczak. Notatka składa się z 2 stron.
FORMA OŚWIADCZENIA WOLI I. Swoboda formy Uwagi ogólne zasada - o ile ustawa nie stanowi inaczej dopuszczalne jest złożenie oświadczenia woli przy pomocy jakiegokolwiek znaku, nie tylko językowego (art. 60 - „... każde zachowanie się ...”). Oświadczenia wyraźne i dorozumiane Podział ten nie ma znaczenia ze względu na skutki prawne (Radwański krytykuje go):
wyraźne oświadczenie - gdy zostanie złożone przez takie zachowanie, które „z mocy przepisu prawa, ustalonych zwyczajów lub porozumienia stron jest traktowane jako oświadczenie woli”;
dorozumiane oświadczenie - to takie oświadczenie, które zostaje złożone poprzez inne środki przejawu woli, stosownie do okoliczności”.
Podział na oświadczenia:
o postaci językowej - znaczenie takiego oświadczenia ustala się na podstawie ogólnych reguł znaczeniowych języka.
z użyciem znaków pozajęzykowych - oświadczenia takie wymagają uwzględnienia ich kontekstu.
w związku z tym duże znaczenie ma kazuistyka wypracowana przez judykaturę w zakresie tzw. dorozumianych oświadczeń woli. II. Formy szczególne i ich rodzaje szczególne formy czynności prawnej zostały wprowadzone dla różnych celów , a w szczególności dla ochrony podmiotu działającego, ale też osób trzecich czy drugiej strony, dla pewności, że czynność została dokonana, dla ułatwienia kontroli nad dokonywaniem pewnych czynności czy dla zabezpieczenia dowodów.
najważniejsze szczególne formy to:
zwykła forma pisemna,
z poświadczeniem daty,
z poświadczeniem podpisu,
akt notarialny,
forma elektroniczna. Zwykła forma pisemna art. 78 stwierdza, że do zachowania formy pisemnej konieczne jest sporządzenie dokumentu obejmującego treść oświadczenia woli i podpisanie go.
kc nie stanowi, w jakim języku ma być sporządzony dokument, ale kwestię tę reguluje ustawa o języku polskim z 1999 r., ograniczająca swobodę zastosowania języka:
w szczególności użycie języka polskiego nakazane jest w obrocie konsumenckim, jak również nakaz ten dotyczy podmiotów publicznych.
w razie kilku wersji językowych, podstawą wykładni jest polska wersja.
w razie zawarcia umowy konsumenckiej wyłącznie w języku obcym stosuje się odpowiednio art. 74 § 1 i 2 kc, co oznacza, że czynność taka nie jest bezwzględnie nieważna, lecz prowadzi tylko do ograniczeń dowodowych. podobne rozwiązanie w przypadku umów o świadczenie usług drogą elektroniczną.
użycie formy pisemnej oznacza użycie znaków graficznych (liter);
materiały - nie określono, jakie materiały muszą być użyte, powinny to być materiały zdolne do utrwalenia treści oświadczenia woli;
wg kc nie ważne kto przygotowuje dokument, ale przepisy szczególne mogą to zmienić, np. testament holograficzny musi być własnoręcznie napisany przez spadkodawcę.


(…)

…, z których każdy podpisany jest przez strony, lub dokumentów zawierających oświadczenie woli strony przez nią podpisane.
inicjały to nie podpis, a służą jedynie do złożenia parafy, sygnalizującej, że dokument został przygotowany do podpisu;
wydruk komputerowy nieopatrzony własnym podpisem nie jest dokumentem, ale podobnie jak telefax stanowi podstawę do uprawdopodobnienia, że oświadczenie woli zostało złożone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz