Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Grupy krwi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Grupy krwi - strona 1 Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Grupy krwi - strona 2 Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Grupy krwi - strona 3

Fragment notatki:

Grupy krwi.
Grupy krwi w układzie ABO.
Oznaczanie grup krwi i możliwości transfuzji.
Dziedziczenie grup krwi.
Czynnik Rh i jego znaczenie.
Zadania dotyczące możliwości transfuzji i dziedziczenia grup krwi.
Oznaczanie grup krwi w układzie ABO.
Izohemolizyny i izohemaglutyniny powodują, że zmieszania krwi jednego człowieka z osoczem drugiego może się odbyć bez reakcji obronnych lub w innym przypadku może powodować zbicie tych komórek w grudki, czyli aglutynację i rozpad krwinek z uwolnieniem hemoglobiny - hemolizę. Jest to uzależnione od izoprzeciwciał w surowicy i antygenów na powierzchni erytrocytów. Istnieją dwa rodzaje antygenów (aglutynogenów) - antygen A i antygen B, które znajdują się w błonie erytrocytów i warunkują występowanie jednej z czterech grup krwi. Wystąpienie wyłącznie ”antygenu A” warunkuje grupę krwi A, ,
„antygenu B” grupy B, obecność obydwu antygenów - grupy AB, zaś brak antygenów -grupę krwi 0.
W osoczu zawsze znajdują się naturalne przeciwciała (hemaglutyniny i hemolizyny) skierowane przeciwko antygenom nieobecnym na erytrocytach własnego ustroju. Powstają one bez uprzedniej immunizacji. Aglutyniny oddziaływujące na erytrocyty z antygenem A nazywamy anty-A lub , zaś te, które zlepiają erytrocyty z antygenem B nazywamy anty- B lub . Normalnie w organizmie nigdy nie występują razem antygen i skierowane przeciwko niemu przeciwciało.
Znajomość grup krwi umożliwia prawidłowe przetaczanie (transfuzję) krwi. Podczas transfuzji bierze się pod uwagę obecność antygenów w krwi dawcy i przeciwciał w krwi biorcy. Przy nieprawidłowym przetoczeniu krwi aglutynacji ulegają tylko erytrocyty dawcy. Przed wykonaniem transfuzji należy oznaczyć grupę krwi dawcy i biorcy. W tym celu przeprowadzić należy reakcje o charakterze immunologicznym, podczas których dodaje się do surowicy zawierającej przeciwciała  i drugiej zawierającej przeciwciała  krew o nieznanej grupie. Następnie obserwuje się czy zaszła aglutynacja czy nie. Antygen A jest glikoproteidem występującym najczęściej u ludzi w płd.-wsch. Europie. Może on mieć dwie odmiany : częstszą i silniejszą A1 i rzadszą i słabszą A2. Antygen B to glikoproteid wyst. najczęściej u mieszkańców płd.-wsch. Azji. Antygen 0 jest tak słaby, że w osoczu brak swoistych dla niego przeciwciał.
W Polsce grupę krwi A posiada 40% osob,0 - 32%, B - 20% i AB - 8%.


(…)

… reagować na przetoczenie krwi zgodnej w układzie grupowym AB0, lecz zawierającej antygen Rh+. Krew matki Rh-, uodpornionej w poprzednich ciążach przez płód Rh+, może uszkadzać krwinki kolejnych płodów prowadząc do ciężkiej choroby krwi zw. erytroblastozą, poronienia lub obumarcia dojrzałego płodu.
Badania krwi wykonuje się w celach klinicznych lub przy wykluczaniu ojcostwa, bowiem badanie nigdy w 100…
…, które w populacji tworzą serie alleli, ale diploidalny osobnik nie może mieć więcej niż dwa spośród nich. Geny na grupy krwi u człowieka oznacza się I z indeksem odpowiadającym grupie:
Grupa A - IA (allel dominujący)
Grupa B - IB (allel dominujący)
Grupa 0 - i (allel recesywny)
Zatem człowiek o grupie krwi AB jest heterozygotą, A lub B heterozygotą lub homozygotą dominującą, a grupie 0 homozygotą recesywną…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz