To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wstępne informacje o oddychaniu.
Wymiana gazów oddechowych.
Drogi oddechowe.
Mechanizmy wentylacji płuc.
Odma piersiowa.
Mechanizm wdechu i wydechu - mięśnie oddechowe.
Typy ruchów oddechowych.
Kryteria sprawności oddychania.
Regulacja procesów oddechowych.
Oddychanie jest procesem złożonym i pominąwszy wszelkie przemiany chemiczne wyróżnia się trzy jego zasadnicze etapy:
Wentylacja narządu oddechowego i wymiana gazów pomiędzy krwią we włośniczkach powierzchni oddechowej a zewnętrznym środowiskiem organizmu - oddychanie zewnętrzne.
Transport gazów na przestrzeni pomiędzy powierzchnia oddechową a włośniczkami w tkankach - funkcja oddechowa krwi.
Wymiana gazów miedzy krwią a płynem międzykomórkowym przez ścianki włośniczek w tkankach oraz między komórkami a otaczającym je płynem tkankowym - oddychanie wewnętrzne.
Ogólne warunki wymiany gazów oddechowych
Komórki pobierają tlen rozpuszczony w płynie międzykomórkowym, do którego oddają również dwutlenek węgla. Wymian ta odbywa się na zasadzie dyfuzji tzn. w kierunku spadku ciśnienia parcjalnego lub prężności obu gazów. Na tej samej zasadzie następuje wymiana gazowa pomiędzy płynem międzykomórkowym a krwią przez cienkie ścianki naczyń włosowatych. Jest to tzw. oddychanie wewnętrzne. Wyrównaniu prężności gazów zapobiega oddychanie zewnętrzne czyli wymiana gazów między krwią w naczyniach włosowatych znajdujących się na powierzchni oddechowej a zewnętrznym środowiskiem organizmu. Proces ten zachodzi w pęcherzykach płucnych. Tutaj tlen przenika z pęcherzyków do naczyń krwionośnych, dwutlenek węgla z krwi do powietrza w pęcherzykach. Ruchy oddechowe klatki piersiowej dostarczają do pęcherzyków coraz to nowych porcji tlenu, zaś przez naczynia włosowate wciąż krąży krew spełniając funkcje transportowe. Cały transport gazów oddechowych dokonuje się przy ścisłej współpracy osocza i krwinek czerwonych zawierających hemoglobinę i karboanhydrazę. W płucach krew nabiera tlenu, a oddaje dwutlenek węgla, przez co w żylnej zamienia się w tętniczą. W tkankach krew oddaje tlen i zabiera dwutlenek węgla, przez co zamienia się ponownie w krew żylną. Hemoglobina w krwinkach czerwonych ma specjalne właściwości, które ułatwiają jej nasycenie tlenem w płucach i dysocjację czyli odszczepianie tlenu w tkankach. Hemoglobina w płucach przy dużej prężności tlenu szybko i łatwo się nim wysyca, a oddaje go w tkankach przy dużej prężności dwutlenku węgla.
(…)
… gładkich w drogach oddechowych, które kurczą się pod wpływem przywspółczulnych włókien nerwu błędnego, pod wpływem mediatorów i jadów cholinergicznych, składników drażniących w powietrzu wdychanym, jak również bradykininy, histaminy, serotoniny czy niektórych prostaglandyn. Rozszerzają się wówczas naczynia krwionośne i zwiększa produkcja śluzu. W konsekwencji zmniejsza się objętość wnętrza dróg oddechowych, co może utrudniać oddychanie podczas wydechu (np. duszność w astmie oskrzelowej).
Mechanizmy wentylacji płuc
Płuca pokryte są z zewnątrz w całości błoną surowiczą zwaną opłucną trzewną, która przechodzi w wyścielającą wnętrze klatki piersiowej opłucna ścienną. Występująca miedzy nimi przestrzeń wypełniona płynem surowiczym nosi nazwę jamy opłucnej. Dzięki występującemu w niej płynowi i ujemnemu ciśnieniu opłucna trzewna ściśle przylega do ściennej, podąża za nią w czasie ruchów oddechowych i może ślizgać się bez większego tarcia.
Ciśnienie panujące w opłucnej jest ujemne zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Podczas spokojnego wdechu ujemność wzrasta dochodząc do -6 mm Hg, podczas wydechu zmniejsza się do -3 mm Hg. Przyczyną ujemnego ciśnienia jest sprężystość lub refrakcyjna siła płuc…
… pęcherzyków płucnych pod wpływem troficznego działania włókien nerwu błędnego. Zmniejszając napięcie powierzchniowe chroni on pęcherzyki płucne przed zapadaniem się i niedodmą. Dopóki tego czynnika nie ma do końcowych tygodni życia płodowego płuca są bezpowietrzne, a do wykonania pierwszego oddechu po urodzeniu potrzeba dużej siły mięśni wdechowych.
Surfaktant zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków…
… cały ośrodek na wdechowy, wydechowy, pneumotaksyczny Od ilości, jakości i rytmu impulsów z komórek tego ośrodka zależy liczba i stopień skurczu mięśni oddechowych. Odbywa się to za pomocą motoneuronów w rdzeniu kręgowym lub w pniu mózgu, których wypustki stanowią nerwy ruchowe mięśni szkieletowych lub przedzwojowe włókna wegetatywne. Neurony ośrodka wdechowego pobudzają się rytmicznie same z częstotliwością…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)