Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Budowa mięśnia sercowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2030
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Budowa mięśnia sercowego - strona 1 Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Budowa mięśnia sercowego - strona 2 Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - Budowa mięśnia sercowego - strona 3

Fragment notatki:

Budowa mięśnia sercowego.
Funkcja mięśnia sercowego.
Molekularny mechanizm skurczu mięśnia sercowego.
Sprzężenie pobudzeniowo-skurczowe.
Właściwości elektryczne kardiocytów.
Mechanika skurczu serca.
Czynniki wpływające na pracę mięśnia sercowego Prezentacja filmu - ruchy serca żaby.
Ćwiczenie: zestawienie cech mięśnia sercowego w porównaniu do mięśni szkieletowych i gładkich.
Mięsień sercowy jest zbudowany z rozgałęzionych włókien mięśniowych, które dzięki rozgałęzieniom połączone są w przestrzenną sieć. Poprzecznie w stosunku do przebiegu włókien występują tzw. wstawki, stanowiące granice między komórkami. W centralnym miejscu komórki leży jedno, rzadziej dwa soczewkowate jądra. Komórki zawierają więcej sarkoplazmy w stosunku do włókien szkieletowych, która jest głównie skupiona wokół jądra. W sarkoplaźmie są zawieszone organella komórkowe. Szczególnie dużo w porównaniu do innych komórek organizmu występuje tu ogromna liczba mitochondriów. Miofibrylle znajdują się przede wszystkim na obwodzie komórki i podobnie jak w mięśniu szkieletowym, wykazują poprzeczne prążkowanie, spowodowane występowaniem na przemian prążków jasnych i ciemnych. Na przekroju poprzecznym widoczne są miofibrylle zebrane w pęczki, tworzące promieniste pola ku środkowi włókna oddzielone sarkoplazmą.
Miofilamenty komórek mięśnia sercowego są zorganizowane w typowe sarkomery, przy czym znajdujące się w miejscu powiązań komórek wstawki zajmują miejsce prążka Z. Zatem układ nitek aktyny i miozyny w miofibrylli jest analogiczny jak w mięśniu szkieletowym. Prócz aktyny i miozyny występują również tropomiozyna i troponina. Podobnie również wykształcony jest układ sarkotubularny (siateczka sarkoplazmatyczna).
W obszarze wstawki występuje kilka rodzajów specjalnych połączeń. Są to miedzy innymi neksusy, czyli połączenia szczelinowe. Zawierają one walcowate twory zwane koneksonami (kanały białkowe), przebijające błony sąsiadujących ze sobą komórek umożliwiając przepływ jonów. Stad przypisuje się im podstawową funkcję w szybkim przepływie impulsów elektrycznych z komórki do komórki.
Między pęczkami włókien mięśniowych oraz pomiędzy poszczególnymi włóknami występuje tkanka łączna wiotka, wraz z którą wnikają naczynia krwionośne, tworzące bardzo rozbudowaną sieć naczyń włosowatych, która jest dwukrotnie bardziej gęsta niż w mięśniach szkieletowych. Wynika to z nieustannej pracy mięśnia sercowego przez całe życie, od czego zależy funkcjonowanie całego organizmu.

(…)

… o jego funkcjonowaniu, a podniety ruchowe serca są przenoszone przez tzw. układ przedsionkowo-komorowy. Układ ten spełnia funkcję podobną do funkcji układu nerwowego, ale jego włókna to wyspecjalizowane komórki mięśniowe serca. Wytwarzanie bodźców czynnościowych rozpoczynają specjalne komórki bodźcotwórcze (rozrusznikowe) skupione w określonych miejscach między komórkami roboczymi mięśnia. Potencjały czynnościowe rozprzestrzeniają się poprzez wstawki na cały miesień sercowy rozpoczynając skurcz. Dzięki istnieniu takiego systemu wytwarzania i przenoszenia bodźca serca wycięte z organizmu kurczy się nadal przez pewien czas. Okres trwania potencjału czynnościowego w poszczególnych włóknach jest dość długi i trwa 100-200 razy dłużej niż we włóknach mięśnia szkieletowego. Potencjał czynnościowy trwa znacznie dłużej niż okres…
… Ca są usuwane na zewnątrz na drodze przezbłonowego transportu wapnia opierającego się na wymianie 1 jonu wapniowego na 3 sodowe. Jest to transport aktywny, a energia pochodzi z rozkładu ATP. Poza tym wapń jest wiązany w komórce przez błonę komórkową, mitochondria, siateczkę sarkoplazmatyczną oraz swoiste białka receptorowe: troponinę i kalmodulinę.
Podczas pobudzenia komórki wapń dyfunduje…
… się do pełniejszej aktywacji układów kurczliwych.
W mięśniu sercowym w przeciwieństwie do mięśnia szkieletowego niezbędny do aktywacji skurczu jest wapń pochodzący z zewnątrz, który pobudza wydzielanie jonów wapnia przez siateczkę środplazmatyczną.
Właściwości elektryczne komórek mięśnia sercowego
Potencjał czynnościowy mięśnia sercowego różni się znacznie na wykresie pod względem kształtu i czasu trwania…
… w mięśniu szkieletowym.
Czynniki wpływające na pracę mięśnia sercowego:
Temperatura: oziębienie zwalnia akcję serca, wyższa temperatura przyśpiesza częstość skurczów.
Czynniki nerwowe:
Przedzwojowe włókna przywspółczulne (nerwy hamujące) biegną do serca w nerwie błędnym. Ich mediatorem jest acetylocholina, która hamuje akcję serca Nerw błędny działa na serce zwalniająco i oszczędzając, zmniejszając…
… oszczędzająco.
Atropina podana z zewnątrz podrażnia cholinergiczne zakończenia układu przywspółczulnego i czyni tkanki niewrażliwymi na acetylocholinę. Jest to działanie parasympatykolityczne.
Regulacja elektrolitowa:
Nadmiar jonów potasu przypomina podrażnienie nerwu błędnego i działanie Ach;
Nadmiar jonów wapnia wpływa na serce podobnie jak pobudzenie włókien współczulnych i działanie noradrenaliny…
… jest noradrenalina, która przyśpiesza akcję serca i pobudza je do pracy.
Regulacja humoralna polegająca na wpływie wydzielin gruczołów dokrewnych:
Adrenalina wydzielana przez rdzeń nadnercza działa na serce przynaglająco;
Tyroksyna wydzielana przez tarczycę zwiększa metabolizm całego organizmu, w tym serca.
Wydzielany przez cześć wysepkową trzustki glukagon silnie pobudza pracę serca, zaś insulina działa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz