Fragment notatki:
TKANKA MIĘŚNIOWA Wyróżnia się następujące rodzaje tkanki mięśniowej:
Tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną szkieletową.
Tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną sercową Tkankę mięśniową gładką.
W stosunku do tkanki mięśniowej zwyczajowo stosuje się specjalne nazwy, które opisują poszczególne jej składniki. Cytoplazma komórek mięśniowych nazywana jest sarkoplazmą, błona komórkowa -sarkolemą, a siateczka śródplazmatyczna - siateczką sarkoplazmatyczną (gr. sarkon - mięso).
MIĘŚNIE SZKIELETOWE ( skeletal muscle ) Komórki mięśniowe pochodzą z mezodermy . Komórki mięśni szkieletowych powstają z fragmentów mezodermy zwanych miotomami. Komórki miotomów przekształcają się w prekursory komórek mięśniowych nazywane mioblastami . W dalszym etapie embriogenezy każde włókno mięśniowe powstaje przez połączenie się wielu komórek prekursorowych (mioblastów). W czwartym tygodniu rozwoju zarodkowego mioblasty ulegają fuzji, tworząc miotubule. W miotubulach dochodzi do wytworzenia filamentów - miozynowych i aktynowych.
Mioblasty, które nie uległy fuzji, tworzą macierzyste komórki mięśni szkieletowych, zwane komórkami satelitarnymi. Komórki te znajdują się w stanie spoczynku i uaktywniają się w razie potrzeby (regeneracja mięśnia po uszkodzeniu, intensywne treningi). Wzrost mięśni odbywa się poprzez zwiększenie liczby miotubuli oraz poprzez zwiększenie ich masy.
Budowa tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa składa się z długich cylindrycznych komórek nazywanych włóknami . Ich długość może dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów, a średnica waha się od 10 do 100 μm. Komórki te są wielojądrowe. Stosunkowo nieduże jądra ułożone są tuż pod sarkolemą . Liczba jąder w poszczególnych komórkach może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy.
Głównym składnikiem cytoplazmy komórki mięśniowej są miofibryle . Są to włókienka o średnicy 1-2 μm, tworzące pęczki o równoległym ułożeniu. Miofibryle składają się z białek posiadających zdolności kurczenia się. W zależności od liczby miofibryli włókna mięśniowe dzielimy na białe (ubogie w sarkoplazmę, szybciej kurczące się, ale także ulegające szybszemu znużeniu) i czerwone (bogate w mioglobinę i sarkoplazmę, wolniej kurczące się, ale także trudniej ulegające znużeniu). Włókna czerwone stępują w dużej liczbie w mięśniach gałki ocznej i mięśniach oddechowych. Cechą charakterystyczną komórek mięśni szkieletowych jest także obecność w sarkoplazmie bardzo dobrze rozwiniętej siateczki śródplazmatycznej gładkiej, z systemem licznych zbiorników, zawierających wysokie stężenie jonów wapnia. W błonie tych zbiorników znajdują się kanały dla jonów Ca²+, które są otwierane przez zmiany potencjału elektrycznego. Ponadto w cytoplazmie włókien mięśniowych znajduje się cytozol i liczne mitochondria (sarkosomy).
(…)
… do 10 μm. Sarkolema komórki mięśniowej gładkiej wytwarza liczne wgłobienia nazywane jamkami. Mają one kształt bańki, której węższa część otwiera się na powierzchni komórki, zaś część rozszerzona znajduje się głębiej w cytoplazmie. Twory te są uważane za odpowiedniki kanalików T komórek mięśni poprzecznie prążkowanych. Zakłada się, że biorą one udział w przenoszeniu sygnału skurczowego z powierzchni…
… gładkich. Jeden wiąże się ze zwiększeniem stężenia jonów Ca²+ w cytozolu (podobnie jak w komórkach mięśni poprzecznie prążkowanych), a drugi zachodzi przy niezmiennym stężeniu jonów wapnia.
Pierwszy z mechanizmów skurczu jest podobny do mechanizmu skurczu komórek mięśni poprzecznie prążkowanych. Podstawową różnicą jest jednak brak białek regulatorowych, troponiny i tropomiozyny w komórkach mięśni gładkich…
… SOBIE ODPOWIEDZIEĆ
Z czego wynika poprzeczne prążkowanie mięśni szkieletowych?
Które białka biorą udział w mechanizmie skurczu mięśnia poprzecznie prążkowanego?
Czym jest sarkomer?
Czym różni się mięsień szkieletowy od mięśnia sercowego?
Co to jest wstawka?
Na czym polega odmienność skurczu mięśnia gładkiego od mięśnia poprzecznie prążkowanego?
Jaka jest rola komórek mioepitelialnych? TYLKO DLA ORŁÓW
§1. Białka…
… do długich osi komórki. Utrzymanie krążków sarkomerów w tych płaszczyznach zapewnia układ filamentów pośrednich. Rozmieszczone są one podobnie jak w komórkach mięsni szkieletowych. W sarkoplazmie występują mitochondria, tubule poprzeczne, siateczka sarkoplazmatyczna, filamenty pośrednie, aparat Golgiego, krople tłuszczu i ziarenka glikogenowe, które są znacznie liczniejsze niż w komórkach mięśni…
… inaczej komórkami śródmiąższowymi (Cajala). Mają one kształt owalny lub gwiaździsty i pełnią funkcję rozruszników wytwarzających automatycznie impulsy powodujące skurcz.
Każda komórka mięśni gładkich otoczona jest blaszką zewnętrzną, zwaną także błoną podstawną. Małe grupy komórek tworzą wiązki połączone wąskimi pasmami tkanki łącznej.
Tkanka mięśniowa gładka występuje najczęściej w postaci pasm…
… typów komórek. Dzięki obecności w cytoplazmie białek kurczliwych (między innymi filamentów pośrednich desminowych) komórki te mają charakterystyczną dla komórek mięśniowych zdolność do kurczenia się. Jednocześnie wykazują one podobieństwo do komórek nabłonkowych, poprzez charakterystyczne dla nabłonka ułożenie. Leżą one bowiem na błonie podstawnej pomiędzy komórkami nabłonka wyścielającymi przewody…
…, które owija się dookoła filamentu aktynowego, powodując jego stabilizację i usztywnienie. Troponina jest białkiem, które wiąże aktynę, maskując jej miejsce aktywne (miejsce, w którym wiąże się ona w trakcie skurczu z miozyną). Ponadto białko to ma wysokie powinowactwo do jonów wapnia. W łączności z filamentami aktynowymi znajdują się liczne białka, tak zwane białka dodatkowe, które utrzymują filamenty…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)