Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1470
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - strona 1 Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - strona 2 Fizjologia zwierząt - zagadnienia na egzamin - strona 3

Fragment notatki:

Powstawanie krwinek (hemopoeza).
Budowa i zadania czerwonych krwinek.
Hemoglobina.
Wskaźniki krwi.
Pobieranie krwi do badania.
Mikroskopowa obserwacja preparatu krwi człowieka pod mikroskopem.
Hematokryt.
Obliczanie liczby erytrocytów w 1 mm3 krwi. Określenie poziomu hemoglobiny hemoglobinometrem Gowers-Sahliego
Obliczenia wskaźników krwi.
Kryształki chlorheminy Tejchmana.
Proces powstawania i dojrzewania krwinek nazywamy hemopoezą. W okresie życia płodowego krwinki powstają z komórek mezenchymatycznych w pęcherzyku żółtkowym i ze śródbłonków naczyniowych, a następnie z odpowiednich komórek w wątrobie i śledzionie. Po urodzeniu głównym narządem krwiotwórczym jest szpik kostny, współdziałający z grudkami i węzłami chłonnymi, śledzioną, grasica i układem siateczkowo-śródbłonkowym. Krwiotwórczo aktywny jest szpik istoty gąbczastej kości płaskich, krótkich oraz przynasadowych odcinków kości długich (ok. 4% masy ciała). W samym szpiku powstają:
Krwinki czerwone (erytropoeza)
Krwinki białe ziarniste (granulopoeza)
Płytki krwi (trombopoeza).
Limfocyty powstają w całym układzie chłonnym, a monocyty w siateczkowo-śródbłonkowym. W szpiku najpierw powstają komórki wyjściowe zw. komórkami pnia, czyli hemocytoblastami. Z nich powstają komórki macierzyste 5 linii rozwojowych krwinek:
Dla erytrocytów - proerytroblast
Dla granulocytów - mieloblast
Dla monocytów - monoblast
Dla limfocytów - limfoblast
Dla trombocytów - megakarioblast.
Komórki te mnożą się poprzez podziały mitotyczne. W każdej linii rozwojowej ostatnie komórki przechodzą okres dojrzewania i jako odpowiednie krwinki włączają się do krążącej krwi. Istniejąca bariera szpikowa przepuszcza do krwi jedynie krwinki dojrzałe. W 1 sek. szpik tworzy ok. 4,5 ml komórek ERYTROCYTY
Specyficznym stymulatorem ich wytwarzania jest erytropoetyna powstająca z globuliny osoczowej pod wpływem czynnika nerkowego REF. Jej ilość wzrasta po utracie krwi i przy niedotlenieniu organizmu. Podczas erytropoezy proerytroblasty oraz erytroblasty zasadochłonne mają zdolność do podziałów komórkowych (posiadają jądro). W cytoplazmie dojrzewających komórek jest syntetyzowana hemoglobina, która powstaje z białka globiny i grup hemowych zawierających atomy żelaza. Komórki zmniejszają swoje rozmiary, zanikają organella komórkowe i usuwane jest jądro (normoblast).

(…)

… nakładamy zdezynfekowany ustnik. Mieszalnik ustawiamy prostopadle do kropli krwi i wciągamy delikatnie krew ustami do poziomu 0,5 (u pacjentów z anemią do 1,0). Następnie rozcieńczamy krew do badania płynem Hajema (0,25 g chlorku rtęci, 0,5 g chlorku sodu i 2,5 g siarczanu sodu uzupełnione do 100 ml wodą) do banieczki i do wartości 101 na podziałce. Krew rozcieńczamy, aby umożliwić liczenie erytrocytów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz