Finanse samorzadu terytorialnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse samorzadu  terytorialnego - strona 1 Finanse samorzadu  terytorialnego - strona 2 Finanse samorzadu  terytorialnego - strona 3

Fragment notatki:


Finanse Samorządu Terytorialnego wchodzą w skład finansów publicznych. Podstawowym aktem jest tu uchwała budżetowa. Budżet jest uchwalany w postaci Uchwały Budżetowej na dany rok (1 rok budżetowy = 1 rok kalendarzowy). Uchwała jednostki Samorządu Terytor ialnego jest podstawą gospodarki finansowej samorządu terytorialnego.
Budżet - jest to roczny plan, który:
Reguluje dochody i wydatki oraz przychody i rozchody danej jednostki samorządu terytorialnego
Jest to również plan przychodów i wydatków zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszy celowych, środków specjalnych jednostki samorządu terytorialnego
Z finansowego punktu widzenia budżet jest planem finansowym, który określa dochody i wydatki jednostki samorządu terytorialnego na okres przyszły tj. na okres roku budżetowego (roku kalendarzowego).
Z prawnego punktu widzenia należy rozstrzygnąć czy ten budżet jest aktem normatywnym powszechnie obowiązującym, czy jest to akt indywidualny.
Akt zarządzania finansowego = uchwała budżetowa Budżet, który uchwalony jest przez Radę Gminy, wykonywany jest przez Zarząd i inne jednostki administracyjne samorządu terytorialnego.
Jeżeli jest to akt normatywny (powszechnie obowiązujący na danym terytorium) uchwała budżetowa zezwala umorzyć podatek danej osobie indywidualnej (nie jest to sprawa indywidualna).
Uchwała budżetowa jest aktem normatywnym powszechnie obowiązującym.
Dlaczego budżet jest aktem normatywnym powszechnie obowiązującym? Budżet uchwalany jest na rok budżetowy w formie uchwały
Uchwała budżetowa wyznacza granice rocznej działalności budżetowej jednostek samorządu terytorialnego
Uchwała budżetowa skierowana jest do wielu adresatów m. in. do Zarządu jednostek samorządu terytorialnego, do jednostek pomocniczych (gmina - sołectwo, osiedla, dzielnice, miasta)
Adresaci uchwały budżetowej powinni tak prowadzić w roku budżetowym działalność w zakresie wydatków i dochodów, aby zrealizować ustalenia uchwały budżetowej.
Za przekroczenie przepisów budżetowych oraz postanowień Uchwały Budżetowej dla osób, które wykonują tą uchwałę przewidziane są sankcje, które określone są w ustawie „O finansach publicznych” (sankcje: sąd, upomnienie, nagana, kara pieniężna, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych)
Roszczenia jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do osób trzecich, albo odwrotnie nie są objęte uchwałą Budżetową (wynika to z odrębnych przepisów m. in. Z kodeksu Cywilnego). Znaczenie oraz pojęcie klasyfikacji Budżetowej: Dochody i wydatki jednostek samorządu terytorialnego klasyfikuje się według:

(…)

… lub nie uchylenie absolutorium. Sprawa absolutorium rozstrzygana jest do końca marca każdego roku po roku bieżącym.
Kontrolę zewnętrzną - na zewnątrz samorządu terytorialnego. Kontrola ta jest sprawowana przez regionalną Izbę Obrachunkową oraz Najwyższą Izbę Kontroli. Gmina przechodzi kontrolę, co 4 lata. NIK - sprawuje kontrolę na zasadzie legalności i rzetelności gospodarowania środkami budżetowymi…
…, podatek dochodowy od osób prawnych lub fizycznych) np. Dział: Gospodarka Gruntami, Rozdział: Utrzymanie Gruntów Miejskich, Paragraf: np. Dochody z dzierżawy i leasingu nieruchomości.
Formy organizacyjno - prawne gospodarki budżetowej:
Jednostki budżetowe - Są to jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu (albo budżet państwowy…
… w podatkach i opłatach 27% podatku dochodowego od osób fizycznych, 5% podatku dochodowego od osób prawnych - taki udział mają gminy
Udział powiatu - 1% podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie powiatu
Udział województw - 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie województwa
Gminy maja tak dużo, bo są najmniejszą jednostką samorządu terytorialnego i mają mniej…
… obrachunkowej - celem zaopiniowania. Jeżeli opinia regionalnej izby obrachunkowej będzie negatywna Zarząd i tak nie musi się zgodzić z jej opinią. Projekt uchwały budżetowej musi być przedstawiony do 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy.
Uchwalenie budżetu musi nastąpić do końca roku poprzedzającego rok budżetowy.
15 marca: następuje definitywne uchwalenie budżetu.
Podstawową działalnością…
… proporcjonalnie do przeliczeniowej liczby mieszkańców gmin. Czym mniejsza gmina tym gorzej dla niej.
Pojęcie i rodzaje przychodów jednostki samorządu terytorialnego:
Przychody - są to operacje jednostek samorządu terytorialnego związane z kredytami, pożyczkami, emisją papierów wartościowych, operacje związane z finansowaniem bieżących niedoborów budżetu, operacje związane z opłatami, subwencjami, dotacjami…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz