Finanse Przedsiębiorstw konspekt

Nasza ocena:

4
Pobrań: 182
Wyświetleń: 3318
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse Przedsiębiorstw konspekt - strona 1

Fragment notatki:

Tematem przewodnim są wybrane zagadnienia kapitału przedsiębiorstwa.

W notatce zawarte są informacje takie jak: rodzaje i formy kapitału przedsiębiorstw, charakterystyka kapitału własnego, kapitał własny, kapitał obcy, dostępność do kapitału, koszty poszczególnych form kapitału.

Dodatkowo porusza kwestie takie jak: dźwignia finansowa, koszt kapitału własnego, koszt reinwestowanych zysków, średni ważony koszt kapitału, elementy ryzyka w działalności gospodarczej, teoria portfolio, współczynnik beta jako miary ryzyka.

W notatce można znaleźć wiele zestawień i tabel ułatwiających przyswojenie wiedzy z danego tematu.

2. Wybrane zagadnienia kapitału przedsiębiorstwa
2.1. Rodzaje i formy kapitału przedsiębiorstw
Kapitałem nazywamy źródła finansowania majątku firmy. Inaczej mówiąc są nim wszystkie składniki pasywów w bilansie firmy. Podstawowy podział kapitału wyróżnia dwa rodzaje kapitału:
kapitał własny,
kapitał obcy.
Podstawowe cechy obydwu form kapitału przedstawia tablica 2.1.
Tablica 2.1. Podstawowe charakterystyki kapitału własnego o obcego
echy
Kapitał własny
Kapitał obcy
Okres zwrotu
Kapitał jest powierzony firmie przez właścicieli bez terminu zwrotu.
Kapitał jest powierzony firmie przez wierzycieli na określony czas (w umowie).
Koszt kapitału
Kosztem kapitału jest oczekiwany dochód przez właściciela kapitału
Kosztem są odsetki od pożyczo-
nego kapitału.
Płatności związane z ponoszeniem kosztu
Dywidendy są wypłacane akcjonariuszom (udziałowcom) w zależności od możliwości finansowych firmy (osiągniętego zysku netto). Odsetki są płacone niezależnie od sytuacji finansowej firmy. Są wypłacane wierzycielom w terminach i wielkościach wynikających z umowy.
Opodatkowanie
Wypłacane dywidendy nie są kosztem uzyskania przychodów, zmniejszającym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Odsetki są kosztami finansowymi, zmniejszającymi podstawę opodatkowania (zysk brutto) podatkiem dochodowym.
Kontrola zarządu
Właściciele (akcjonariusze, udziałowcy) mają prawo kontroli zarządu w pełnym zakresie Wierzyciele kontrolują firmę tylko w zakresie wynikającym z umowy Stopień ryzyka ponoszonego przez dostawcę kapitału Większy niż wierzycieli.
Mniejszy niż właścicieli.
Przyczyny bankructwa firmy
Niewypłacanie dywidend nie może być przyczyną wniosku o postawienie firmy w stan upadłości.
Niewypłacenie odsetek lub niespłacenie kapitału może być przyczyna wniosku o ogłoszenie upadłości firmy.
Dostępność kapitału
Z reguły mniejsza niż kapitału obcego.
Z reguły większa niż kapitału własnego. Tablica 2.2. Formy kapitału własnego i obcego firm
Kapitał własny
Formy prawne przedsiębiorstw
Nazwa kapitału własnego
Przedsiębiorstwo państwowe (komunalne)
Fundusz założycielski
Fundusz przedsiębiorstwa
Spółka akcyjna
Kapitał akcyjny
Kapitał zapasowy
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Kapitał zakładowy
Kapitał zapasowy
Spółdzielnia
Fundusz udziałowy
Fundusz zasobowy


(…)

…. Dla wyjaśnienia kosztu kredytu konieczne jest wyróżnienie dwóch pojęć: stopy procentowej nominalnej i stopy procentowej realnej .
Nominalna stopa procentowa (rn) jest to stopa, według której wierzyciel (kredytodawca, bank) otrzymuje wynagrodzenie za udostępnione kapitały. Inaczej mówiąc, jest to stopa, która zapisana jest w umowie między dostawcą kapitału (bankiem) a kredytobiorcą. Natomiast realna stopa…
… wyjaśnienia tego problemu, tzn. że to realna, a nie nominalna stopa procentowa określa koszt kredytu, posłużę się prostym przykładem. Przyjmijmy, że mamy do czynienia z firmą, która w celu sfinansowania zakupu maszyny zaciągnęła roczny kredyt bankowy w wysokości 100.000 zł. Kredyt wraz z nominalnym oprocentowaniem będzie spłacony jednorazowo po okresie kredytowania, a więc po roku. Nominalna stopa…
… wzoru 2:
1 + 0,08 (------------- - 1) * 100 = 5,88%
1 + 0,02
Błąd, jaki często popełnia się w ocenie kosztu kredytu na podstawie wysokiej nominalnej stopy procentowej polega na tym, że zapomina się iż alternatywą rezygnacji z kredytu nie jest finansowanie zakupu z własnego kapitału lecz odłożenie w czasie wydatku (zakupu) ze względu na brak kapitału. Gdy po pewnym czasie własny kapitał zostanie…
… przykładzie efektywność kapitału ogółem wynosi 25%, a koszt kapitału obcego 10%. W tej sytuacji korzystanie z kapitału obcego (kredytu) poprawi stopę zwrotu z kapitału własnego, a więc wystąpi efekt dźwigni finansowej. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony to pozytywny efekt dźwigni finansowej nie wystąpi. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze inną okoliczność. Otóż ze zjawiska dźwigni finansowej…
… pewnością, znany jest natomiast rozkład prawdopodobieństwa wystąpienia tych zdarzeń. Niepewność z kolei odnosi się do sytuacji o nieznanym rozkładzie prawdopodobieństwa przyszłych zdarzeń. Nie wnikając w inne szczegółowe różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami w dalszej części konspektu posługiwać się będziemy pojęciem ryzyka, czyli takich sytuacji, w których przyszłych zdarzeń nie można przewidzieć z całkowitą pewnością, można natomiast określić rozkład prawdopodobieństwa ich wystąpienia. 3.2. Ryzyko systematyczne i specyficzne W literaturze wyróżnia się wiele rodzajów ryzyka. Dla naszych rozważań, które zmierzają do przedstawienia sposobów pomiaru ryzyka oraz sposobów jego ograniczania najistotniejszy jest podział na:
ryzyko systematyczne (rynkowe, niedywersyfikowane)
ryzyko specyficzne (nierynkowe…
… rozproszenia zmiennej (oczekiwanej stopy dochodu) wokół jej średniego poziomu. Do dokonania jednoznacznej oceny rozpatrywanych wariantów inwestycyjnych jest zatem niezbędne wykorzystanie dodatkowej miary, która umożliwia określenie ryzyka przypadającego na jednostkę oczekiwanego dochodu. Funkcję tę może spełniać tzw. współczynnik zmienności (V), który ma następującą postać:
. (5)
Uwzględniając tę ostatnią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz