To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Finanse międzynarodowe dr Blandyna Puszer Wykład 6
BIZ - Formy:
- Przedsiębiorstw zależne (grenfield, brownfield)
- Oddziały 4 podstawowe formy, na bazie tych form wykształciły się
- Przedsiębiorstwa siostrzane/stowarzyszone te następne
- Obejmowanie udziałów / joint venture
- Przekazywanie licencji
- Reinwestowanie zysków
- Kredyty i pożyczki
- Pozostałe
Grenfield- typ przedsiębiorstwa tworzony od podstaw - cały kapitał jest kapitałem inwestora zagranicznego (w postaci kapitału własnego lub rzeczowych aktywów). Np. fabryka opla w Gliwicach
Brownfield - inwestor nabywa przedsiębiorstwo na własność, poprzez np. fuzje. Jest podmiotem samodzielnym posiadającym os. Prawną, natomiast Est pod pewną kontrolą inwestora zagranicznego. Np. było FSO w Warszawie
Oddziały mogą występować w postaci grenfield lub brownfield, ale oddziały nie mogą podejmować jakiekolwiek decyzji. Wykonują zadania zlecone przez inwestora zagranicznego.
Przedsiębiorstwa siostrzane/stowarzyszone - inaczej filie, afiliacje. Udział inwestora zagranicznego nie musi wynosić 100%, przedsiębiorstwo wnosi kapitał quasi rzeczowy, główny kapitał to najczęściej znak handlowy, przedsiębiorstwo prowadzi działalność najczęściej na mocy umów franszyzowych. Posiada os. Prawną, strukturę organizacyjną, część decyzji może być podejmowania samodzielnie. Np. stacje benzynowe, mcdonalds, sieć hoteli Novomotel, niektóre salony samochodowe itp. Inwestor może wycofać się z tych inwestycji wycofując swoją licencję. Obejmowanie udziałów / joint venture - występuje zamiennie, nigdy jednocześnie. Występują gdy sektor przedsiębiorstw jest słabo rozwinięty. Jest to zawarcie umów os. prawnych bądź os. fizycznych. Inwestor nie udostępnia znaku handlowego. Wymagany kapitał aby być inwestorem bezpośrednim to min. 10% kapitału podstawowego, jeżeli jest poniżej to jest to inwestor portfelowy. Przekazywanie licencji - patenty, licencje nie mają ceny rynkowej. Firma wyznacza swoją wartość.
Reinwestowanie zysków - stanowią 60% inwestycji bezpośrednich w Polsce. Są to pozostawione w danym przedsiębiorstwie zyski wypłacone w postaci odsetek bądź dywidend - w ten sposób gromadzi środki na dokonanie przyszłych inwestycji.
Kredyty i pożyczki - udzielane pomiędzy podmiotami. Nie tylko firma macierzysta kredytuje swoje firmy, może być sytuacja odwrotna. Pożyczki odnoszą się do sfery realnej, czyli między innymi usługowej. Np. darowizny, konwersje długów, zysków (konwersja-zamiana czegoś na coś). Np. kredyt handlowy ma powiększyć udziały w kapitale podstawowym.
(…)
… na rynkach finansowych, upadku przedsiębiorstw, banków, rządu a nawet w skrajnych przypadkach doprowadzić państwo na skraj bankructwa. Ich spekulacyjny charakter przyczynia się do powstania międzynarodowych kryzysów finansowych np. w latach 90 w Azji i Ameryce łacińskiej oraz ostatniego globalnego kryzysu finansowego.
…
… działalności gospodarczej
Inne
Definicje ZIP:
ZIP definiuje się jako „lokaty kapitału w zagranicznych papierach wartościowych, głównie obligacjach i akcjach, w celu osiągnięcia wyższego niż z krajowych papierów wartościowych dochodu w postaci: dywidend i odsetek, wyników gry giełdowej z tytułu różnic kursów akcji i obligacji, a także dochodów z tytułu różnic kursów walutowych w związku z transferem kapitału…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)