To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PAŃSTWOWY DŁUG PUBLICZNY
Wydatki budżetu państwa można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej zalicza się wydatki wynikające z podstawowych obowiązków państwa, takich jak obrona narodowa, bezpieczeństwo publiczne, wymiar sprawiedliwości, administracja państwowa. Druga grupa obejmuje wydatki na cele społeczne, do których należą: oświata-kultura, ochrona zdrowia, ubezpieczenia społeczne, opieka społeczna. Z reguły jest to największa część wydatków państwa. Do trzeciej grupy zalicza się wydatki inwestycyjne. Najczęściej dotyczą one dotacji na rolnictwo oraz nierentowne zakłady przemysłowe. Wydatki państwa, zwłaszcza te na cele socjalne, nakłady na oświatę, ubezpieczenie społeczne, ochronę zdrowia, opiekę społeczną nieznajdujące dodatkowych źródeł finansowania, powodują powstawanie tzw. „dziury budżetowej” czy deficytu budżetowego.
Za niebezpieczny dla państwa przyjmuje się deficyt budżetowy przekraczający 6% produktu krajowego brutto. Prawo obowiązujące w Unii Europejskiej, nakazuje państwom członkowskim utrzymanie deficytu budżetowego sięgającego maksymalnie 3% PKB. W celu pokrycia deficytu budżetowego, państwo zaciąga tzw. dług publiczny w bankach, jest to zobowiązanie finansowe obciążające państwo, które nazywamy długiem publicznym. Zaciągnięcie zobowiązań przez państwo w instytucjach krajowych nosi nazwę długu publicznego krajowego. Zobowiązania państwa w instytucjach zagranicznych nazywamy długiem publicznym zagranicznym. Łączną kwotę państwowego długu publicznego oblicza się jako wartość nominalną zobowiązań, przy wyłączeniu zobowiązań wzajemnych jednostek sektora finansów publicznych. Przez wartość nominalną rozumie się wartość wyemitowanych papierów wartościowych oraz zaciągniętej pożyczki, kredytu lub innego zobowiązania. Szczegółowy sposób ustalania wartości ustalania zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego określa Minister Finansów w drodze rozporządzenia. Minister Finansów działając w imieniu Skarbu Państwa jest upoważniony do:
- zaciągania zobowiązań finansowych w drodze emisji papierów wartościowych oraz zaciągania pożyczek i kredytów na rynkach krajowym i zagranicznym.
- spłaty zaciągniętych zobowiązań.
- przeprowadzania innych operacji finansowych związanych z zarządzaniem państwowym długiem publicznym. Państwowy dług publiczny jest liczony według wartości nominalnej.
Wartość wyemitowanych papierów wartościowych oblicza się według ich wartości nominalnej, rozumianej jako: kwota świadczenia głównego z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych, należna do zapłaty w dniu ich wykupu,
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)