Filozofia - zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1449
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - zagadnienia - strona 1 Filozofia - zagadnienia - strona 2 Filozofia - zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

Omówienie podstawowych zagadnień z filozofii starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej i współczesnej. Notatka na 8 stronach w formacie doc. W notatce omówiono pokrótce myśl następujących filozofów: Sokrates, Platon, Arystoteles, św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, Kartezjusz, Tomasz Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau, G. W. Hegel, Comte, Mill, Marks, Rawls. W notatce pojawiają się następujące pojęcia: metoda elenktyczna, dobro, cnota, agathon, arete, logos, miaeutyka, idealizm obiektywny, dialektyka, idea jako analiza i synteza pojęć, dualizm platoński, państwo idealne, substancja, entelechia, synteza stawania się, części duszy według Arystotelesa, eudajmonia, monarchia - tyrania, arystokracja - oligarchia, polite - demokracja, cnota, środek, teoria samopoznania, ontologia, świadomość siebie, myślę więc jestem, stan natury, umowa, państwo, idealne wychowanie, umowa społeczna, suwerenność ludu, filozofia prawa, historiozofia dziejów, prawo trzech stadiów, materializm, utylitaryzm, walka klasowa, materializm filozoficzny, zasłona niewiedzy, moralna zasada bezstronności.

SOKRATES
W centrum filozofii Sokratesa znalazło się pytanie o dobro (agathon) i cnotę (arete). Dobro stanowi specyficzną (dzielność) ludzkiej duszy, której to dzielności poznanie i osiągnięcie jej jest zadaniem najważniejszym ze wszystkich. Wiedza ludzi jest wiedzą pozorną, a metoda elenktyczną - celem było zdemaskowanie tego, co jest tylko pozorem wiedzy i oczyszczenie zeń umysłu. Natomiast wiedza praktyczna- której treść stanowi poznanie zła i dobra, zdobycie pewności siebie i właściwe zastosowanie tej wiedzy w praktyce.
LOGOS (rozum) wg Platona na zaufaniu do logosu opiera się postępowanie, którego wewnętrzna prawidłowość gwarantuje osiągnięcie prawdziwego poznania.
CNOTA - istota cnoty oznacza „troskę o duszę”. Ustrój duszy decyduje o dobrym bycie każdego człowieka, ponieważ troszczy się ona o wszystko i we wszystkim o nią się trzeba troszczyć. Dusza osiąga przynależną jej cnotę kiedy rządzi poznanie i rozum. Gdy natomiast przeważa niewiedza, traci ją i ulega złu. Każde złe działanie wynika z niewiedzy na temat zła i dobra. Ten bowiem kto wie jest dobry.
MIAEUTYKA (sztuka położnicza)- celem było uświadomienie prawdy poprzez zadawanie pytań. Każdy nosi wiedzę prawdziwą w sobie. Sokrates był tylko pomocnikiem przy rozumieniu i poznaniu siebie, czego każdy musi dokonać sam, gdyż nikt nie może tego przekazać z zewnątrz. PLATON
IDEE - niematerialne, wieczne i niezmienne istotności. To prawzory tego, co realne, według nich zostały ukształtowane przedmioty świata widzialnego
IDEALIZM OBIEKTYWNY - idee istnieją obiektywnie, tzn. niezależnie od tego, czy i jak je poznajemy. Nie zostały zatem ustanowione przez naszą świadomość, lecz są jedynie przez nią poznawane. Świat dzieli się wg dwóch obszarów: Świat widzialny:
- bezpośrednio postrzegalny ( np. cienie i odbicia)
- pośrednio postrzegalny ( np. przedmioty i istoty żywe)
Świat dostępny duchowości :
- obszar nauki np. matematyka, która materiał do swojego oglądu czerpie, sięgając zarówno do poznania duchowego, jak i ogólnych twierdzeń teoretycznych.
- królestwo idei, dostępne czystemu rozumowi bez jakiegokolwiek oglądu.
DOBRA - podstawa wszelkich idei , które z niego czerpią swoje znaczenie. Z IDEI DOBRA wywodzą się idea bytu i wartości, a z nimi cały świat. Tworzy ona ich porządek, miarę i jedność. Człowiek może poznać byt jedynie w świetle dobra.
DIALEKTYKA - ogólne pojęcie zastosowane do wszelkiej nauki, zajmującej si

(…)

…. Najważniejszym celem ludzkich dążeń jest szczęśliwość. Można ją osiągnąć jedynie dzięki Bogu, w tym co nie przemija i co miłuje się dla niego samego. Przyczynę skłonności do zła, jaką wykazują ludzie wiąże się z grzechem pierworodnym, który na początku dziejów obciążył człowieka. Ponieważ nie może się on od niego uwolnić o własnych siłach, skazany jest na łaskę Bożą. Podstawą wolności człowieka do dobra…
… potrzebuje jednak ciała. Ponieważ do poznania niezbędne są jej postrzeżenia zmysłowe. DUSZA posiada w sobie różne władze: siła życiowa, spostrzeżenia zmysłowe, dążenia instynktowne, zmiana miejsca, rozum.
WŁADZE ZMYSŁOWE dzielą się na zmysły indywidualne, zmysł współny, siłę wyobraźni, zmysłową zdolność sądzenia i czynną pamięć.
INTELEKT dzieli się na: mnożnościowy i czynny.
BYT jest dobry, jeśli dla innego…
… miałoby ustrój arystokratyczny tzn. odwołujący się do rządów najlepszych. arystokracja - timokracja - oligarchia - demokracja - tyrania.
ARYSTOTELES
Arystoteles obala dualizm platoński. Twierdzi ,że istota rzeczy zawiera się w niej samej. SUBSTANCJA rzeczy może być tylko w niej. Wprowadza nowy dualizm: - materia
- forma
w przedmiotach zawsze one występują wspólnie. Czystą materię równie trudno znaleźć…
… liczba uczestniczących w rządzeniu:
jeden - niektórzy - wszyscy
Za dobrą uważa tę formę państwa, która służy dobru wspólnemu, jako zwyrodniałą traktuje tę, która służy jedynie interesom będących właśnie przy władzy. Najbardziej nadająca się do urzeczywistnienia i stabilna jest politeja . jest ona formą mieszaną , posiadającą cechy innych ustrojów i odpowiada sformułowanej w etyce zasadzie cnoty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz