Filozofia - Materialiści antyczni

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - Materialiści antyczni - strona 1

Fragment notatki:

Materialiści antyczni Demokryt z Abdery
istnieje tylko materia, nie istnieją inne formy bytu, ale materia jest złożona. Elementy współkonstytujące materię- atomy (najdrobniejsze, niepodzielne, niezmienne ale i dynamiczne cząstki). Natura fizis- atomy poruszają się.
Próżnia- atomy są zawarte w pewnej próżni. Kwestia zawierania się- ludzie zawsze pytają co jest w czym, zaczynając od zwykłych rzeczy aż po przestrzeń galaktyczną. Atomy różnią się miejscem, to co jest między nimi, to środowiskowo w którym zawierają się atomy, to próżnia
Dygresja- matematyka vs filozofia- działania matematyczne- nierealny konstrukt naszej wyobraźni?
Cechy atomów- cechy matematyczne, np. cechy ilościowe, natomiast to co postrzegamy ma charakter jakościowy np. czerwień róży, trzeba pamiętać że te doznania mają charakter jakościowy. Ilościowy opis natomiast nic nam nie powie.
Teoria poznania- poznanie zmysłowe i poznanie rozumowe. Wyższość według Demokryta ma poznanie rozumowe. To poznanie umożliwia nam jednoznaczne traktowanie przedmiotów, staje się językiem naukowym.
Byt nie jest przypadkowy, jest zdeterminowany prawem przyczynowości
Zróżnicowanie formy wynika z różnej jakości atomów i powstawania przeróżnych konfiguracji.
Dusza jest materialna- dusza różni się od ciała jedynie układem atomów. Dusza ma delikatniejszą budowę. Bogowie też są materialni. Bogów nie postrzega się ponieważ mają zupełnie inną konstrukcję atomową.
Człowiek powinien postępować zgodnie z rozumem.
Wszystkie etyki greckie cechują się dążeniem do szczęścia.
Szkoła Stoicka
Nie miała wybitnych postaci częściej docenia się ją za całokształt
Lata 300 p.n.e. założyciel Zenon z Kition, Kleantys, Chryzyp.
Metafizyka stoicka- monizm (jednorodność bytu). Podstawowa teza: istnieją tylko ciała. To co istnieje, istnieje w sposób materialny. Jest ożywiony na miarę boską, idealną (sprzeczność? Materialne, czyli martwe, ale za to ożywione, wręcz boskie?)
Panteizm- (w kulturze judeochrześcijańskiej monoteizm- podstawa bytowa tego wszystkiego; politeizm- wielość bogów) boskość jest bezosobowa. Świat jest Bogiem. Wszystko co jest.
Dynamika- wszystko co istnieje jest dynamiczne, ujawnia się poprzez działanie. Struktura cielesno- materialna- podstawowa jednostka dynamiczna pneuma- duch. Stoicy nazywają to ognistą pneumą. Są różne natężenia przenikającej neumy. Kosmos, przyroda i człowiek są ze sobą powiązane celowo. W samej materii jest naznaczona celowość. Materia ma charakter finalny i celowy.
Byt ma charakter racjonalny. Istnieje racjonalność bytu. Natura sama z siebie jest racjonalna. Kosmos też jest racjonalny. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz