Filozofia kultury - notatki z wykładu 5 - Świat kultury a świat natury

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia kultury - notatki z wykładu 5 -  Świat kultury a świat natury - strona 1

Fragment notatki:

Świat kultury a świat natury
Aspekt przedmiotowy:
Zaliczamy tutaj wszystkie działania człowieka we wszystkich okresach dziejów będą tu więc zaliczane dzieła sztuki, techniki, które tworzone są przede wszystkim dlatego, że wyrażają emocje człowieka decyzje, stan intelektualny osób, które właśnie tworzą sztukę
Aspekt podmiotowy kultury:
Zalicza się tutaj bogate życie duchowe człowieka, które jest usprawniane za pomocą intelektu a także woli oraz wprowadzaniu ładu i porządku w płaszczyźnie emocji i decyzji. Można wskazać tutaj na zawodzenie pewnych zależności między poznawaniem rzeczy różnych dzieł, które są wytworzone przez ludzi a z drugiej strony takie usprawnienie pozwala tworzyć różne dziedziny oraz wielorakie rzeczy oraz wytwory należące do sztuki. To co człowiek wytworzył podlega człowiekowi w sensie strukturalnym ponieważ zostały wytworzone przez człowieka.
Porównanie świata natury ze światem kultury.
Rozumiejąc strukturę bytową człowieka należy zauważyć, że świat wytworów jest wtórny w stosunku do bytów osobowych. Świat realnych bytów jest wyprzedzającym kulturę i jednocześnie jest jej miarą. Jeżeli świat wytworów jest zgodny z realnymi bytami mamy do czynienia z sytuacją korzystną dla człowieka. Jeżeli świat kultury szeroko pojęty ignoruje prawdę, istnienie, dobro, jedność, odrębność bytów człowiek może znaleźć się w sytuacji dużego zagrożenia. W sytuacji gdy rozważamy kulturę w sensie przedmiotowym np. rozważamy różne teorie naukowe, filozoficzne, teologiczne wtedy mamy sytuację zagrożenia człowieka. Jeżeli nie akceptujemy wszystkich własności, które występują we wszystkich bytach kultura nie jest humanistyczna i jest niezgodna ze światem natury.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz