Filozofia i jej koncepcje pojmowania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia i jej koncepcje pojmowania  - strona 1

Fragment notatki:

FILOZOFIA -nauka o nauce, umiłowanie mądrości, sztuka rozmyślania, rozważania, zastanawiania się FILOZOF - synonim człowieka mądrego
KONCEPCJE POJMOWANIA FILOZOFII :
- Koncepcja klasyczna (filozofia to odrębna wiedza o charakterze racjonalnym posiadająca własny przedmiot i odpowiednio do niego wypracowaną metodę)
- Koncepcja pozytywistyczna (filozofia to wiedza pochodna w stosunku do nauk szczegółowych)
- Koncepcja neopozytywistyczna (filozofia to analiza logiczna języka naukowego i potocznego)
- Koncepcja irra cjonalistyczna (filozofia to odrębny dział kultury z pogranicza wiedzy, sztuki i religii)
METAFIZYKA -dyscyplina filozoficzna obejmująca ogólną teorię bytu czyli ONTOLOGIĘ jedna z dyscyplin metafizyki, a przez innych nawet utożsamiana z metafizyką. Problematyka stosunku materii do ducha a stąd zjawisk psychicznych do fizycznych
TEORIA POZNANIA - drugi dział filozofii, zajmuje się procesem poznania, zadaje sobie pytania o źródła naszej wiedzy, w jaki sposób(zmysłowy, pozazmysłowy)poznajemy, o wiarygodność naszej wiedzyco to jest prawda?, czy istnieje coś takiego jak prawda? Teoria poznania zajmuje się również narzędziami, sposobami, metodami i technikami zdobywania wiedzy. Teoria poznania traktuje o przedmiocie, treści, procesach, sposobach, granicach i kryteriach poznania ludzkiego.
AKSJOLOGIA - zajmuje się badaniem natury wartości oraz podstawami i kryteriami wartościowania.
ETYKA - zajmuje się opisem, analizą i wyjaśnianiem rzeczywiście istniejącej moralności oraz ustalaniem dyrektyw moralnego postępowania. Etyka oznacza również pewien ogół zasad moralnych, zasad postępowania, przyjętych i obowiązujących w danej epoce i zbiorowości społecznej.
MORALNOŚĆ - zespół norm, wskazówek, wzorów, zachowań, obyczajów i zwyczajów istniejących w społeczeństwie i przez nie akceptowanych.
ESTETYKA - nauka o społecznych i psychologicznych źródłach powstania sztuki i poglądów na sztukę, o społecznej funkcji sztuki i prawidłach jej rozwoju, o kryteriach oceniania przedmiotów, obiektów, ze względu na ich piękno, oraz o rozwoju historycznym tych kryteriów.
KOSMOGONIA - jest to zespól wyobrażeń o genezie i początkowym stanie istnienia świata.
ARCHE - w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle co początek, pramateria, substancja która tworzy świat
HYLOZOIZM - mówił że materia, która nas otacza jest żywa i przekształca się, jest uduchowiona, ma możliwość przybierania różnych form w świecie zewnętrznym. Jest to pogląd filozoficzny charakterystyczny dla wczesnych stadiów rozwoju materializmu przypisujący życie, zdolność poruszania się i właściwości duchowe całej materii. Był to pogląd dość powszechny dla filozofów greckich.
HEDONIZM - określona doktryna filozoficzna, hołdowanie przyjemnościom, zdobycie szczęścia przez osiąganie przyjemnych stanów psychicznych, twórcą był Arystyp z Cyreny, Jest to filozoficzna doktryna etyczna sformułowana po raz pierwszy przez Arystypa z Cyreny a powracająca wielokrotnie w dziejach filozofii, uznająca przyjemność, rozkosz, bądź unikanie przykrości jako najwyższe lub jedyne dobro, cel życia i naczelny motyw ludzkiego postępowania.


(…)

… ogólnych z przesłanek będących ich poszczególnymi przypadkami. Jest to metoda polegająca na wyprowadzaniu uogólnień na podstawie eksperymentów i obserwacji faktów i formułowaniu i weryfikacji hipotez. Przechodzenie od szczegółu do ogółu.
MATERIALIZM ATOMISTYCZNY- grecka filozofia przyrody, cała przyroda składa się z mnogości atomów, ruch powoduje, że przyjmują różne postacie, formy
METODY SOKRATYCZNE…

EPISTEMOLOGIA- nauka o wiedzy
ONTOLOGIA- nauka o bycie
SCEPTYCYZM- wątpić, badać, twórcą był PIRRON, stanowisko teorio- poznawcze, ale pewnych wartości nigdy nie będzie nam dane zrozumieć, stanowisko filozoficzne odrzucające możliwość poznania prawdy, dobra, piękna itp. Oraz odrzucające możliwość uzyskania wiedzy wiarygodnej i uzasadnionej
HEURYSTYKA- sztuka dyskutowania zmierzającego do wykrycia prawdy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz