Fakty prawne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fakty prawne - omówienie - strona 1 Fakty prawne - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

FAKTY PRAWNE
FAKT PRAWNY to wszystkie te okoliczności, wymienione w przepisach prawa, które pociągają za sobą, wywołują czy rodzą skutki prawne, czyli inaczej mówiąc powodują powstawanie, zmianę albo wygaśnięcie bądź to uprawnień, bądź obowiązków, bądź też uprawnień i obowiązków.
I.ZDARZENIA to fakty prawne niezależne od zachowania się podmiotów prawa ( śmierć, urodzenie, upływ czasu ).
II.ZACHOWANIA
1) DZIAŁANIE to zachowanie się podmiotu prawa polegające na wykonywaniu określonych czynności, a więc takich czy innych ruchów, które można poznać za pomocą obserwacji zewnętrznej.
2) ZANIECHANIE to brak działania powinnego, wymaganego przez prawo.
1).CZYN to takie zachowanie się podmiotu prawa, które rodzi skutki prawne, choć do wywołania tych skutków podmiot prawa nie zmierzał:
a) zgodne z prawem ( znalezienie rzeczy zgubionej ),
b) niezgodne z prawem ( wyrządzenie komuś szkody ), 2).CZYNNOŚĆ PRAWNA to takie zachowanie prawne, które polega na świadomym dążeniu człowieka ( osoby prawnej ) do osiągnięcia określonego skutku prawnego, np. przeniesienia własności, rozwiązania umowy najmu.
Podział czynności prawnych:
1)
a) jednostronne ( do dokonania konieczne jest oświadczenie woli jednej strony- testament, porzucenie rzeczy ),
b) dwustronne ( umowy- do dokonania konieczne jest zgodne oświadczenie woli dwu lub więcej stron )
2)
a) mortis causa ( na wypadek śmierci )- skuteczność czynności jest zależna od śmierci osoby, która jej dokonała ( testament ),
b) inter vivos ( między żyjącymi )- wszystkie inne,
3)
a) konsensualne ( czynność prawna jest dokonana, gdy strona(y) złożą oświadczenie woli,
b) realne ( do dokonania czynności nie wystarczy tylko oświadczenie woli, np. przechowanie, zastaw, zadatek, użyczenie, skład ),
4)
a) rozporządzające ( jej celem i bezpośrednim skutkiem jest przeniesienie, obciążenie, albo zniesienie prawa majątkowego- powoduje zmniejszenie bądź utratę aktywów osoby dokonującej czynności- zbycie spadku, przelew wierzytelności, przeniesienie własności, porzucenie rzeczy ruchomej, zwolnienie z długu )
b) zobowiązujące ( powiększają pasywa osoby dokonującej czynności )
5) a) przysparzające ( takie której skutkiem i to zamierzonym przez dokonującego jest przysporzenie korzyści majątkowej innej osobie ( zwiększeniu aktywów bądź zmniejszeniu pasywów- chodzi tu o korzyść w sensie prawnym )
6)
a) odpłatne ( jeśli strona, która dokonała przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową, stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia )
b) nieodpłatne ( jeśli takiego ekwiwalentu brak )
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz