Eye tracker - historia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 777
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Eye tracker - historia - strona 1 Eye tracker - historia - strona 2 Eye tracker - historia - strona 3

Fragment notatki:


HISTORIA Pierwsze badania Próby wykonywania pierwszych badań śledzących i rejestrujących aktywność wzrokową człowieka przeprowadzono już ponad 100 lat temu. Stosowane wówczas metody były jednak bardzo inwazyjne. Jedna z metod należąca do tej grupy polegała na przymocowaniu nici lub drutu do płytki metalowej nałożonej na gałkę oczną osoby badanej. Pierwsza nieinwazyjna metoda została zaprezentowana w 1901 roku przez Dodga i Cline'a i wykorzystywała odbicie światła na rogówce.
Bardzo popularne obecnie urządzenia montowane na głowie osoby badanej zostały wynalezione przez Hartridga i Thompsona w roku 1948, a w 1958 roku powstał pomysł nałożenia ruchów oczu na obraz z kamery przekazującej pole widzenia badanego. Początkowo działanie systemu przysparzało trudności. Korzystanie z niego utrudniało światło rozproszone w pokojach. Z wynalazku ponadto nie mogły korzystać osoby noszące okulary. Pokonanie tego typu przeszkód wymagało dużego nakładu pracy. Jednak obecnie z Eye- trackera mogą korzystać już wszyscy. Eye-tracker jest to uządzenie przeznaczone do śledzenia ruchów gałki ocznej. Umożliwia ono sterowanie kursorem myszy komputera jedynie za pomocą ruchów gałki ocznej.
Zasada działania urządzenia, które nazwane zostało Eye-trackerem, opiera się na obserwacji ruchów oczu za pomocą kamery internetowej oraz specjalnych diod elektroluminescencyjnych umieszczanych w rogach monitora. Diody te są podobne do używanych w domowych pilotach.
Kamera wykrywa położenie gałek ocznych, które oświetlane są niewidzialnym dla człowieka światłem podczerwonym. Podczerwień odbija się od oczu i tworzy odbicia, które w fizyce określa się mianem „odbić Purkiniego”.
Odbicia te, to dobrze widoczne w źrenicach refleksy. Można je, więc śledzić z użyciem kamery. Obserwując odbicia tych diod na gałce ocznej można zidentyfikować miejsce, w które osoba korzystająca z urządzenia patrzy.
System nie jest wyczulony na impulsy takie jak pojedyncze mrugnięcia powieki. Jednak dzięki instalacji ruchy oczu mogą być przełożone na ruch kursora myszy komputerowej. A dłuższe spojrzenie czy zatrzymanie wzroku w jednym punkcie będzie oznaczało przyciśnięcie danego przycisku. TECHNOLOGIE Obserwacja bezpośrednia Analiza na bieżąco ruchów gałek ocznych przez człowieka jest najprostszą i najtańszą z metod jednak najmniej dokładną. Filmowanie aktywności wzrokowej Najnowocześniejsze systemy do śledzenia ruchów oczu opierają się na obrazach wideo gałki ocznej. Urządzenia rejestrujące umieszcza się albo bezpośrednio na głowie osoby badanej lub zdalnie np. na biurku. Przekazywany obraz jest następnie poddany obróbce cyfrowej pozwalającej na późniejszą analizę zapisu aktywności wzrokowej.

(…)

… gałki ocznej. Urządzenia rejestrujące umieszcza się albo bezpośrednio na głowie osoby badanej lub zdalnie np. na biurku. Przekazywany obraz jest następnie poddany obróbce cyfrowej pozwalającej na późniejszą analizę zapisu aktywności wzrokowej. Elektrookulografia
Zasada działania tej metody opiera się na badaniu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy dwiema stronami gałki ocznej. Metoda…
… serwisów internetowych a także badań psychologicznych.
Eyetracker Tobii T60 XL
pozwala analizować duże obrazy - z małymi szczegółami
Optymalny dla badań rynku, badania użyteczności i badań naukowych
Możliwość łatwego badania ogłoszeń w gazecie, półek sklepowych , opakowań, telewizji interaktywnej, gier, lub innych dużych formatów
Eyetracker Tobii X120
jest idealny do badań ulotek reklamowych, magazynów…
… ograniczonymi funkcjami ruchowymi. Składa się z dedykowanego monitora ekranowego, umożliwiającego stwierdzenie w które miejsce ekranu spogląda użytkownik.
Wkorzystanie:
*Urządzenie może być wykorzystywane przede wszystkim przez osoby niepełnosprawne, które dzięki niemu będą mogły korzystać z komputera jedynie przy użyciu wzroku i dzięki ruchowi gałek ocznych. Umożliwia ono lepsze funkcjonowanie osobom niemal…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz