Oczopląs
Objaw polegający na mimowolnych, rytmicznych oscylacjach gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej lub elipsoidalnej, które występują w następstwie fizjologicznego lub patologicznego pobudzenia komórek receptorowych narządu przedsionkowego. Wieloneuronowy odruch przedsionkowo- oczny. Są to rytmiczne ruchy gałek z wyraźnie zaznaczoną fazą szybką i woną. Kierunek oczopląsu określa się zgodnie z kierunkiem fazy szybkiej. Uważa się że faza wolna zależy od pobudzenia receptorów błędnika, faza szybka ma stanowić komponent ośrodkowy i jest wyrazem kompensacji.
Stosując zmienne przyspieszenie kątowe udaje się wywołać w czasie obrotu ciała tzw.oczopląs podczasobrotowy, skierowany w stronę działającego przyspieszenia. Po zatrzymaniu badanego występuje oczopląs poobrotowy, z kierunkiem odwrotnym do kierunku dokonywanych obrotów.
Oczopląs cieplny można wywołać przez wprowadzenie do przewodu słuchowego zewnętrznego wody o temperaturze innej niż temperatura ciała badanego. W przypadku wody zimniej (30˚C) wystąpi oczopląs skierowany w stronę przeciwną do oziębianego ucha, natomiast w przypadku stosowania wody ciepłej (44˚C) - oczopląs będzie skierowany w stronę badanego ucha.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)